TZOB: Enflasyon canavarı yumurtayla besledi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Eylül ayında en fazla fiyat artışının yumurtada görülmesini, "Enflasyon canavarı yumurtayla beslendi." şeklinde yorumladı.         TZOB...

TZOB: Enflasyon canavarı yumurtayla besledi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Eylül ayında en fazla fiyat artışının yumurtada görülmesini, "Enflasyon canavarı yumurtayla beslendi." şeklinde yorumladı.

        TZOB Başkanı Bayraktar, enfsayon ile ilgili yaptığı açıklamada, Eylül ayında market fiyatlarına bakıldığında, 5 üründe fiyat değişimi olmazken, 10 üründe azalma, 22 üründe ise fiyat artışı görüldüğünü, üretici fiyatlarına bakıldığında da 11 üründe fiyatlar bir ay önceki fiyatlara göre değişmezken, 7 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışları meydana geldiğine dikkat çekti.

        Fiyatı artan ürünlere bakıldığında, üretici ve marketlerde fiyatı en fazla fiyatı artan ürünün yumurta olduğunu, girdi fiyatlarında yaşanan artışa bağlı olarak artan maliyetler nedeniyle yumurta fiyatında artış görüldüğünü dile getiren Bayraktar, kabak, marul, yeşil fasulye, patlıcan, sivri biber, domates, yeşil soğan gibi sebzelerde görülen fiyat yükselmesinin mevsimsel artışlardan kaynaklandığını kaydetti ve şunları aktardı:

        “Eylül’de en fazla fiyat artışı market fiyatlarında yüzde 23,71 ile yumurtada, yüzde 22,11 ile karpuzda, yüzde 20,40 ile kabakta, üretici fiyatlarında ise yüzde 46,67 ile yumurtada, yüzde 41,03 ile kabakta, yüzde 30 ile marulda görüldü. En fazla fiyat düşüşü, market fiyatlarında yüzde 17,29 ile limonda, yüzde 7,71 ile kırmızı mercimekte, yüzde 7,35 ile Antep fıstığında, üretici fiyatlarında yüzde 18,43 ile limonda, yüzde 13,10 ile patateste, yüzde 12,33 ile Antep fıstığında oldu.”


YORUM EKLE