TÜRKONFED Başkanı Onatça: Zamlar ihracata darbe vurur

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, son bir yılda yüzde 48’lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar...

TÜRKONFED Başkanı Onatça: Zamlar ihracata darbe vurur
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, son bir yılda yüzde 48’lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar verdiğini söyledi.

Zamların iş insanları ve sanayiciyi derinden etkileyeceğini belirten Onatça şunları söyledi: “Son bir yılda enerji girdi maliyetlerinde büyük bir artış oldu. Enerji fiyatlarındaki artış sanayicinin yüksek maliyetlerle üretim yapmasına neden oluyor. Son yapılan elektrik ve doğalgaz zamları sanayicinin rekabet gücünün olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz. Bu durumun yeni yatırımların önünü keseceğini ve istihdamı etkileyeceğini de unutmamalıyız.”

Enerji zamlarının ihracatçıya ve ihracata da etkileri olacağını da vurgulayan Onatça, “Özellikle tüm dünyadaki ekonomik daralmalar ve yakın coğrafyamız Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler ihracatçımızı olumsuz yönde etkiledi. Küresel ekonomik tablo, önümüzdeki dönemde dış talep konusunda ciddi sıkıntı çekeceğimizi gösteriyor. Enerji zamları da buna eklenince özellikle enerjiyi yoğun kullanan sektörlerin ihracatının darbe alacağını düşünüyoruz” dedi.

Enerji zamlarının seramik, demir çelik, cam ve yalıtım malzemeleri sektörlerinin ihracatını etkileyerek uluslararası rekabet güçlerini zayıflatacağına dikkat çeken Onatça, “Ekonomimizin ihracata ihtiyacı var. Bu sebeple, enerji yoğun sektörlerin enerji girdi maliyetlerinde birtakım iyileştirmeler yapılabileceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

YORUM EKLE