Türk dericisi Avrupa pazarından umutlu

TÜDİS Yönetim Kurulu Başkanı Uyguner, krizdeki AB ülkelerine bu yıl deri ihracatının geçen yıla göre %9 civarında artarak 670 milyon dolara çıkmasını beklediklerini söyledi.

Türk dericisi Avrupa pazarından umutlu
ANKARA -  Erdal Çelikel

Türkiye Deri Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜDİS) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Uyguner, yaptığı açıklamada, 2008 yılında başlayan küresel kriz ve geçirdiği evrelerin başka sektörler gibi kendilerini de etkilediğini belirterek, sektörün yükselişinin birçok olumsuzluğa rağmen sürdüğünü söyledi.

Uluslararası pazarlarda ''Türk Deri Sektörü'' markasını oluşturmak adına yıllardır çaba gösterdiklerine dikkati çeken Uyguner, ''Bu yıl her şeye rağmen bu konuda daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Avrupa'da yaşanan ekonomik krize rağmen, deri sektörü olarak ihracatımız bu yılın 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,05 artışla 1 milyar 182 milyon dolara ulaştı. 2011 yılı için 616 milyon dolar olan AB ülkelerine deri sektörü ihracatımızın, 2012 yılında yüzde 9 civarında artarak 670 milyon dolara çıkmasını bekliyoruz.''

Krizi fırsata çevirmek adına da çalışmalarını sürdürdüklerine işaret eden Uyguner, dünya deri sektörünün önemli aktörlerinden İtalya'da bugün birçok deri fabrikasının kriz nedeniyle iflasın eşiğinde olduğunu, bu fabrikaların satın alınarak, üretim alt yapısının Türkiye'ye getirilebileceğini vurguladı.

YORUM EKLE