Trabzon, Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'na hazırlanıyor

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ile Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci'yi makamında kabul etti. Ziyarette, Bakan Yardımcısı Balta ve Genel Başkan...

Trabzon, Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'na hazırlanıyor

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ile Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci'yi makamında kabul etti. Ziyarette, Bakan Yardımcısı Balta ve Genel Başkan Demirci, 15–18 Ekim 2012 tarihleri arasında Trabzon'da düzenlenecek kurultay kapsamında yapılacak olan Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları hakkında Kızılcık'a bilgi verdi.

Trabzon'da yapılacak uluslararası organizasyona sonuna kadar destek olmaya hazır olduklarını kaydeden Vali Kızılcık, " Ülkemizin gelişmişliğini ortaya koymak bizlerin görevidir. Bu gerçeği gören devletimiz son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın öncülüğünde çok ciddi kentsel dönüşüm uygulamalarına başlandı. Çalışmalar Bakanımız Erdoğan Bayraktar ve Bakan Yardımcımız Muhammet Balta önderliğinde devam ediyor. Mimari zenginliklerimizi ülkemizde zamanın ihtiyaçları çerçevesinde yeniden yorumlayarak ortaya koyulması bir zorunluluktur. Bu kapsamda ilimizde yapılacak olan Kurultay'a da gereken desteği veriyoruz. Trabzon'umuz bu organizasyondan alnının akı ile çıkacaktır." dedi.


Bakan Yardımcısı Balta da Türkiye ve Trabzon'un mimari açıdan tanıtımı için kurultayın son derece önemli olduğunu dile getirdi. Balta, şöyle konuştu: "2003 yılından sonra ülkemizde TOKİ yaptığı konutlarla ve ecdadımızın bıraktığı Türk-İslam eserlerini de onararak bu çarpık kentleşmeyi düzeltmeye başlamıştır. Yeterli mi yeterli değil, bu yüzden ecdadımızın bizlere bıraktığı tarihi mirasımız olan mimari eserlerimizi örnek alıp kişilikli ve kimlikli kentler oluşturmak adına bu kurultay bizim için bir fırsat olacaktır. Çalışmalarımızın son aşamasına geldik. Trabzon'a yakışır bir kurultay gerçekleştireceğiz."

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Demirci de kurultaya yerli ve yabancı 2 bin 500 kişi katılacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 18:21

YORUM EKLE