Suriye'ye elektrik vermeye hazırız

Enerji Bakanı Yıldız, özel sektörden talep olması halinde, Suriye'ye, Suriye halkına insani bir vazife olarak elektrik vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye'ye elektrik vermeye hazırız

TBMM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Sanayi Komisyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye'ye tarafına elektrik verilmesine yönelik bir soru üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

''Ürettiğimiz elektrik, oraya toplam verdiğimizin yaklaşık 110, 120 katı. Suriye'nin ihtiyacı varsa ve talep etmeleri halinde, şu anda resmi makamlarla iletişimimiz bulunmamaktadır. Özel sektör aracılığıyla bunu talep ederler, biz de elektriklerini vermeye devam ederiz. Talep olmaması halinde, 'biz size elektrik satalım' diye bir çağrı gelmez. Biz elektrikteki, enerjideki arzımızı sürdürüyoruz. Talep olması halinde Suriye'ye, Suriye halkına insani bir vazife olarak bunu vermeye hazırız.'' 

Suriye'de bir iç savaşın bulunduğunu, savaşın tahribinin enerji sektöründe de olabileceğini, detaylarını bilmediklerini belirten Yıldız, elektrik almak istemeleri halinde, özel sektör aracılığıyla bunu Suriye halkına vermeye hazır olduklarını kaydetti. Yıldız, bunu, insani bir kanal olarak gördüklerini dile getirdi.

YORUM EKLE