Rusya'da 3 bankaya el konuldu

Rusya Merkez Bankası, kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesini gerekçe göstererek 3 bankanın daha lisansını iptal etti

Rusya'da 3 bankaya el konuldu

Bankadan yapılan açıklamada, Dağıstan Bank, Moskova merkezli Monolit Bank ve Kemerovo’da faaliyette bulunan Gelişim Bank’ın bankacılık faaliyetlerinin durdurulduğu ifade edildi.

Dağıstan Bank’ın lisansının iptaline militan gruplara yardımda bulunduğu, yaklaşık 1,6 milyar ruble (44,4 milyon dolar) kara para aklama ve terörizmle mücadele testini geçemediği gerekçe gösterildi.

Gelişim Bank’ın da 4,8 milyar ruble (133 milyon dolar) şüpheli transfer yaptığı belirtiliyor. Monolit Bank da 9 milyar ruble (250 milyon dolar) şüpheli transfer yapmakla suçlanıyor.

Rusya yönetimi bankacılık sektörü üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmayı sürdürüyor. 2013’de 30 kadar bankanın lisansına el kondu.

Bankacılık sektöründeki baskının devlet kontrolündeki bankaların ağırlığının artmasına neden olacağı endişesi de dile getiriliyor.

Önümüzdeki günlerde 50 kadar daha bankanın lisansının iptal edileceği belirtiliyor. Uzmanlar Rusya’da faaliyette bulunan bine yakın bankadan gelecekte 200-300 kadarının kalacağına dikkat çekiyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 16:13

YORUM EKLE