Merkez Bankası silahını kullandı!

Merkez Bankası hafta sonunu bir bomba ile karşıladı; bankaların yabancı para cinsinde zorunlu karşılık oranlarını yükseltti.

Merkez Bankası silahını kullandı!

Merkez bankası bugün yükselen dolar kuruna karşı uzun zamandır gündemde olan silahını kullandı; bankaların yabancı para cinsinde zorunlu karşılık oranlarını yükseltti.

Bu hamle ile Merkez Bankası döviz rezervlerine 3,2 milyar dolar katkı bekleniyor. 

DEĞİŞİKLİKLER 13 ŞUBAT'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK!

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık oranlarında yaptığı değişiklikler 13 Şubat'tan itibaren geçerli olacak. Uzmanlar kararın bankaların kısa vadeli dış borçlanmasına yönelik tedbir olarak okunması gerektiğini bu açıdan beklenen ve olumlu bir karar olduğunu belirtiyor.

YÜZDE 12,8'E ÇEKİLECEK!

Alınan karara göre hâlihazırda yüzde 11,7 olan yabancı para ortalama zorunlu karşılık oranı yüzde 12,8 seviyesine yükseltilecek.

1 yıla kadar ve 1 yıl dahil vadeli yabancı para mevduat zorunlu karşılık oranı yüzde 13'ten yüzde 18'e yükseltilecek.

ZORUNLU KARŞILIK NEDİR?

Bankaların topladıkları mevduat ve diğer kaynaklar zorlu piyasa koşullarında kullanılmak üzere Merkez Bankası'na yatırılıyor. Merkez Bankası'na yatırılan miktar oranını belirleme yetkisi de yine Merkez Bankası'nda bulunuyor. Merkez Bankası bu oranı düşürdüğünde bankaların ucuz maliyetli kredi kullanma imkanı artıyor. Aksi durumda ise kredi tabanı daralabiliyor.

Merkez Bankası yabancı para cinsinden zorunlu karşılık oranlarını artırarak bu yolla rezervinde de artış sağlayabiliyor. Zorunlu karşılık oranının artırılması politikası, doların TL karşısında değer artışını önlemek de için kullanılabiliyor. 

BİR ADIM DAHA: UZUN VADELİ ZORUNLU KARŞILIK TUTULMASI 

Merkez Bankası uzun vadeli zorunlu karşılık tutulması yönünde de adım attı. Buna göre 5 yıldan uzun vadeli zorunlu karşılık oranı değiştirilmeyerek yüzde 6'da tutuldu.

Açıklamada yabancı para zorunlu karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası'nın döviz rezervlerine yaklaşık 3,2 milyar dolar katkı yapacağı belirtti.

Merkez Bankası'nın kısa vadeli zorunlu karşılığı artırıp 5 yıldan uzun vadede değişiklik yapmaması bankaların kısa vadeli borçlanmalarına yönelik önlem olarak görülüyor. Daha önce Fitch gibi uluslararası kurumlar Türkiye'de bankalara kısa vadeli borç uyarısı yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 13:46

YORUM EKLE