"Maaşları ödeyemiyoruz"

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Kürşat Atılgan, Kurumun içinde bulunduğu zorlukları aşmak ve güçlenmek için yeniden yapılanma süreci içine girdiğini belirterek, "2017 başına kadar THK'nın yeniden yapılanması sağlanacak." dedi.

"Maaşları ödeyemiyoruz"

Atılgan, THK Müzesi'nde düzenlediği "Yeniden Yapılanma ve Dönüşüm  Sürecinde Türk Hava Kurumu" konulu basın toplantısında, kurumun 91 yıldır  faaliyetlerini bilinç ve çağın gereklerine uygun sürdürdüğünü anlattı.

THK'nın kurulduğu günden bu yana havacılık sektörüne 7 binden fazla  ticari pilot yetiştirdiklerini dile getiren Atılgan, sivil havacılığın ihtiyaç  duyduğu pilotların yarısını THK'nın sağladığını söyledi.

Atılgan, THK Üniversitesi'nde 6 bin öğrenci bulunduğunu belirterek,  sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli yetişmiş teknik personel ihtiyacını  karşılamayı hedeflediklerini ifade etti.

'İNSAN KAYNAĞIMIZI YENİDEN BELİRLİYORUZ'


Kürşat Atılgan, THK'nın içinde bulunduğu zorlukları aşmak, toparlanmak  ve güçlenmek için yeniden yapılanma süreci içine girdiğine dikkati çekerek, şöyle  devam etti:

"Kadrolarımızda çok ciddi şişkinlikler var. O nedenle zaman zaman maaş  ödemelerinde sıkıntılar oldu. Bu durum sürdürülebilir değil. Her zor duruma düşen  şirket gibi THK da bu açıdan gerekli düzenlemeyi yapmak zorundadır. 2017 başına  kadar THK'nın gerek personel, gerek satınalma, gerek insan kaynakları, finans ve  muhasebe alanında direktör düzeyinde teşkilatlanma neticesinde yeniden  yapılanması sağlanacak. Bu konudaki çalışmalarımız tamamlanmıştır. İnsan  kaynağımızı ihtiyacımız çerçevesinde yeniden belirliyoruz."

Bu süreçte tüm birimlerin iş ve işleyiş süreçlerini bilimsel metotlar  ve günün ihtiyaçlarına göre yeniden ölçüp gerekli adımları attıklarını vurgulayan  Atılgan, "Şeffaf, denetlenebilir, ölçülebilir ve hesap verebilir bir yapıya  kavuşuyoruz. Altı aydır tüm kara delikleri tıkadık. Hedefimiz sıfır israf. Bundan  sonra THK'da liyakat esasıyla görevlendirme yapılacak. Ben dahil kimsenin bir  ayrıcalığı olmayacak. Geçmişte bu kuruma, bu üniversiteye kim 5 kuruşluk zarar  verdiyse bunun hesabını soracak şekilde hukuk önünde tüm hazırlıklarımızı  tamamladık. Bir kısmını savcılığa sevk ettik, bir kısmıyla ilgili çalışmalar  devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrasında basın mensupları Atılgan ile THK müzesini gezdi ve  THK Paraşüt Kulesi'nden paraşüt atlayışı gerçekleştirdi.


YORUM EKLE