'Kırmızı karanfil'den beklenti büyük!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 30 milyon dal çiçek ihraç eden Türkiye, yaklaşık 6 milyon dolar gelir bekliyor - Kadınlar için en fazla talep edilen çiçek türü ise kırmızı karanfil

'Kırmızı karanfil'den beklenti büyük!

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 30 milyon dal  çiçek ihraç eden Türkiye, yaklaşık 6 milyon dolar gelir hedefliyor.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim  Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya  Kadınlar Günü dolayısıyla yaklaşık 20 gündür hummalı bir çalışmanın sürdüğünü  kaydetti. Bu dönem için 30 milyon dallık bir çiçek ihracının söz konusu olduğunu  belirten Bağdatlıoğlu, bu sevkiyatlardan yaklaşık 6 milyon dolarlık bir girdi  beklendiğini söyledi.

Çiçek ihracatının önceki yıllarda Rusya, Ukrayna ve Romanya'ya  yapılırken, bu yıl sadece Rusya ve Romanya'da hareketlilik yaşandığını dile  getiren Bağdatlıoğlu, Ukrayna'daki olaylar, gümrük kapılarında yaşanan sıkıntılar  nedeniyle istenilen ölçüde ihracat yapılamadığını ifade etti. İhracattaki düşüşün  fiyatları da olumsuz etkilediğini anlatan Bağdatlıoğlu, fiyatların yüzde 30  oranında düştüğünü bildirdi.

İç piyasada ise bu dönemde seçimden dolayı bir hareketlenme  yaşandığını vurgulayan Bağdatlıoğlu, "Bu yıl yurt dışına istenilen ihracatı  yapamıyoruz ama iç piyasada özellikle siyasetçilerimiz çiçek pazarına yönelmiş  durumda. Çünkü çiçek sevgiyi ve barışı simgeliyor. Tüm adaylar yapacakları  etkinliklerde çiçeği kullanıyor" dedi.

Bağdatlıoğlu, Kadınlar Günü için en fazla kırmızı karanfilin talep  edildiğini, dünyanın ortak çiçeğinin bu olduğunu sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 12:36

YORUM EKLE