İscehisarlı mermerciler Irak pazarına yöneldi

İscehisarlı mermerci ve iş adamlarını dünya pazarına açmayı gaye edinen İscehisar Mermerciler ve İş Adamları Derneği (İSMİAD), üyelerini, son zamanların en hareketli inşaat piyasası olan Kuzey Irak’a götürdü.        Dernek...

İscehisarlı mermerciler Irak pazarına yöneldi
İscehisarlı mermerci ve iş adamlarını dünya pazarına açmayı gaye edinen İscehisar Mermerciler ve İş Adamları Derneği (İSMİAD), üyelerini, son zamanların en hareketli inşaat piyasası olan Kuzey Irak’a götürdü.

        Dernek Genel Sekreteri H. Abdullah Aydın nezaretinde Kuzey Iraklı iş adamlarıyla görüşmeler gerçekleştiren mermerciler, iş bağlantıları yaparak ziyaretten ümitli döndü.
Ziyaret ettikleri Erbil, Süleymaniye, Dohok ve Zahor kentlerindeki inşaat firmaları ve mermer deposu sahipleriyle birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Erbil Işık Üniversitesini ziyaret eden mermerciler, gezinin amacına ulaştığını belirttiler.

        Geziye ziyaretçi olarak katılan Yaman Mermer Yetkilisi Erkan Yaman, Kuzey Irak piyasasının, Türk inşaat sektörüne malzeme temin eden, özellikle mermerci iş adamları için gelecek vaat eden hareketli bir piyasa olduğunu ve görüşmeler sonucu ileriye dönük bağlantılar için altyapı oluşturduklarını belirtti. Yaman, ilk aşamada deneme ürünü gönderdiklerini, bundan sonra mermer ihracatının hız kazanacağından ümitli olduklarını söyledi.

        Bir haftalık gezi süresince gidilen dört şehirde güvenlik ve diğer konularda hiçbir zorlukla karşılaşmadıklarını söyleyen Parlak Mermer Yetkilisi Enes Parlak ise Aksine, güler yüzlü misafirperverlikle karşılandıklarını ve Kuzey Irak’ın Türkiye’den zannedildiği gibi bir yer olmadığını, mermercilerin rahatlıkla iş gezisi düzenleyebileceklerini söyledi.

        İscehisar mermercileri olarak, iç piyasadaki daralmayı, dış pazarlara açılarak atlatmanın gerekliliğini hatırlatan İscehisar Mermerciler ve İşadamları Derneği (İSMİAD) Başkanı Ali Genelioğlu, “Öncelikli pazar hedeflerinin Kuzey Irak, Afrika, Ortadoğu ve Asya olduğunu belirtti. Başkan Genelioğlu, sektörün iç piyasadaki daralmasının sebeplerini şu şekilde sıraladı: “Mermerin üretim maliyetinin yüksek olması, mermerin alternatifi ürünlerle fiyat rekabeti yapılaması, işçi bulma sıkıntıları, enerji maliyetinin giderek artması ve nakit paranın az dönmesi nedeniyle iç piyasanın daralması.”

        Genelioğlu, iç piyasadaki daralmadan dolayı sıkıntılarını aşmak için Iraklıların mermer fiyatını düşük tutmasına rağmen, yaklaşık 10 milyon dolar olan ihracatı artırmayı hedeflediklerini belirtti. Genelioğlu, mermer sektörünün karşılaştığı sıkıntıların çözümü konusunda aktif rol oynamaya çalışan derneğin, gezilere devam edeceğini söyledi. Ayrıca, Genelioğlu, 18-21 Ekim tarihlerinde Çin’in Yunfu şehrinde yapılacak Doğaltaş Fuarı'nda iş adamları ile birlikte stant açacaklarını belirtti.

YORUM EKLE