IMF borcunun son taksiti bugün ödendi

Kalkınma Bakanı Yılmaz, ekonomik olarak tarihi bir günün yaşandığını, IMF'ye olan borcun son taksitinin bugün itibariyle ödendiğini bildirdi..

IMF borcunun son taksiti bugün ödendi
ANKARA

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi 29. Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, bugün ekonomik olarak tarihi bir gün yaşandığını belirterek, "Uluslararası Para Fonuna (IMF) olan borcumuzun son taksitini bugün ödemiş bulunuyoruz" dedi.

Türkiye'nin, bundan sonra IMF ile farklı bir ilişki biçimini devam ettireceğini, IMF'den borç alan değil, IMF'ye kaynak kullandıran bir ülke haline geldiğini anlatan Yılmaz, bundan sonraki süreçte IMF'ye 5 milyar dolarlık kaynak kullandırmanın söz konusu olduğunu, karar alma süreçlerinde daha etkin yer alınacağını söyledi.

Etkilerini dünya çapında hissettiren küresel krizin ardından dünya ekonomisinin nispeten bir toparlanma eğilimine girdiğini ifade eden Yılmaz, "Ancak gelişmiş ülkelerin düşük büyüme performansı, Avrupa bölgesinde sürmekte olan finansal riskler ve dünyanın değişik bölgelerinde cereyan eden afetler küresel belirsizlik ortamının sürmesine neden olmaktadır" dedi. 

YORUM EKLE