Gıda fiyatlarındaki artış, açlık ve yoksulluk rakamlarını yükseltti

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Ar-Ge Birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan 2012 yılı Eylül ayı Asgari Gıda Harcaması (Açlık sınırı) ve Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk sınırı)...

Gıda fiyatlarındaki artış, açlık ve yoksulluk rakamlarını yükseltti
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Ar-Ge Birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan 2012 yılı Eylül ayı Asgari Gıda Harcaması (Açlık sınırı) ve Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk sınırı) rakamları açıklandı.

2012 Ağustos ayında 953.18 TL olarak belirlenen açlık sınırı, eylül ayında 22 lira birden arttı. Açlık sınırı eylül ayında 975,27 TL olarak gerçekleşti. Ağustos ayında 2 bin 678.60 olarak endekste yerini bulan yoksulluk sınırı ise eylül ayında birden sıçrama yaptı. Eylül ayı yoksulluk rakamı 59,25 TL artarak 2 bin 737,85 TL olarak kayıtlara geçti.

Ağustos ayı içerisinde taze sebze ve meyvede yaşanan bolluk ve fiyatların ucuzlaması mutfakları bir nebze rahatlattı. Başta yumurta olmak üzere temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışı ise özellikle açlık rakamlarının yükselmesine sebep oldu. Okulların açılmasıyla beraber harekete geçen kırtasiye ve eğitim masrafları ile ulaşım harcamaları da yoksulluk rakamlarında 60 TL’ye varan bir artışa sebep oldu. Doğalgaz fiyatlarındaki artışın yansımasının ekim ayı rakamlarında olacağını kaydeden yetkililer, ekim ayı rakamlarının daha da yükselmesinden endişe ediyor.

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 1,59 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Ağustos ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,46, eğitimde yüzde 0,95, ev eşyasında yüzde 0,71, konutta yüzde 0,68, lokanta ve otellerde yüzde 0,62, eğlence ve kültürde yüzde 0,61, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,49 artış, haberleşmede yüzde 0,14, sağlıkta yüzde 0,25, giyim ve ayakkabıda yüzde 4,60 düşüş yaşandı.

YORUM EKLE