Geçişler dolarla mı yapılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçişler dolarla mı olacak tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Geçişler dolarla mı yapılacak?

Köprünün uluslararası bir proje olduğu için ihaleye çıkarken dolar bazında çıkıldığını belirten Arslan, "Vatandaş ücreti dolarla ödemeyecek, TL ile ödeyecek" dedi.

BU RAKAM SENE SONUNA KADAR GEÇERLİ

"(Yavuz Sultan Selim Köprüsü araç geçiş ücreti) Proje, uluslararasıdır ve bu yüzden ihaleye çıkarken dolar bazlı çıkılmak zorunda. Burada 1 Ocak tarihli dolar kuru esas alınacak ve Türk lirasına çevirilecek. İnsanlarımız buradan dolarla geçmeyecekler, sadece hesaplama dolar bazlı. Şu anda, köprüden otomobiller 9 lira 90 kuruşa, kamyonlar ise 21 lira 29 kuruşa geçebilecek. Bu rakam sene sonuna kadar geçerli olacak."

HERHANGİ BİR AKSAMA TOK

"Projelerimizde herhangi bir aksama yok. Bütün büyük projelerimizi takvimlerimize uygun, hatta mümkünse daha da erken bitirmenin gayreti içindeyiz. Bu, büyüyen, güçlenen Türkiye'nin 2023 hedeflerine ve sonraki hedeflerine sağlıklı yürümesini getirecek."

TREN GARI OLARAK HİZMET VERECEK

Haydarpaşa Garı'yla ilgili sorulara da yanıt veren Bakan Arslan, "Haydarpaşa Garı, yüksek hızlı trenlerle birlikte İstanbul'a, İstanbullulara ve ülkemize tren garı olarak hizmet vermeye devam edecek" diye konuştu. 

2018'İN İLK ÇEYREĞİNDE

Bakan Arslan, yapımı devam eden 3. Havalimanı'nda finans sıkıntısı yaşandığı iddialarını da yalanladı.

"15 Temmuz darbe girişimi dahil hiçbir şey, İstanbul 3. Havalimanı Projesi'ni etkilemedi. İstanbul 3. Havalimanı ile ilgili herhangi bir finans sıkıntısının olmadığını, olmayacağını, insanlarımız bilsin. 3. Havalimanı planladığımız ve öngördüğümüz gibi gidiyor. İnşallah 2018'in ilk çeyreğinde 90 milyon yolcuya hitap eden ilk etabını açacağız." 

YORUM EKLE