Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? İşte cevabı...

Altın fiyatları ne olur sorusunun yanıtını canlı altın fiyatlarıyla birlikte sizler için derledik. Kapalıçarşı gram altın ve çeyrek altın fiyatları...

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? İşte cevabı...

Altının gram fiyatı, yüzde 0,6 artarak 131,8 liradan alıcı buluyor. 

Haftaya yükselişle başlayan altının gram fiyatı bugün saat 10.30 itibarıyla 131,8 lira seviyelerinde dengelenirken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 216 lira, Cumhuriyet altını 882 liradan satılıyor.

Dolar endeksindeki sert yükselişlerin durulmasının ardından altının ons fiyatı yüzde 0,2 artışla 1.215 dolardan işlem görüyor. 

AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarında ABD Merkez Bankası (Fed) baskısının devam edebileceğini belirterek, "Fed kaynaklı satış baskısı devam ederse altının ons fiyatı 1.200 dolar seviyesinin altını test edebilir diye tahmin ediyoruz. Teknik olarak bu düşüşler 1.180 dolar seviyesine kadar devam edebilir" dedi. 
Memiş, bugün altının ons fiyatında 1.210-1.225 dolar ve gram fiyatında 130,5-132,5 lira aralığında işlemler gerçekleştirileceği öngörüsünde bulundu.

NE OLACAK BU ALTININ HALİ?

Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras, 'Ne olacak bu altının hali?' başlıklı bugünkü yazısında altın fiyatlarına ilişkin yorumunu yazdı. 

"...

Dolar fiyatı tırmanışa geçti. Bu durumda birikimi olsun olmasın insanlarımız altına ilgi duyuyor.  Altın fiyatlarının son yıllardaki tırmanışı ilgiyi artırıyor. Altının gramı 2013 yılında 80 TL idi. 2014 yılını 88 TL, 2015 yılını 99 TL ile tamamladık. Şimdilerde 130 TL'nin üzerinde veya altında. 
Üç yıl önce çeyrek altın 140 TL idi. Şimdilerde 215 TL. Unutmayalım, bir ay önce çeyrek altın 124 TL idi.
Yılbaşından bu yana parasını bankalarda mevduat hesabında tutanlar vergiden sonra yüzde 8.5 dolayında getiri elde ederken, doları olanların dolarlarının değeri yüzde 15 oranında, ama altını olanların altınlarının değeri yüzde 32 oranında arttı.

ALTIN KAZANDIRDI

Dünyada dolar ve altın değer kazanırken, içeride dolar fiyatı yükselirken, içerideki altın fiyatı iki artışın da etkisinde artıyor.

-Yılbaşından bu yana dünyada altın fiyatındaki artış yüzde 14 oranında.

-Dünyadaki ve içerideki rüzgârın etkisinde içeride dolar fiyatındaki artış yüzde 15 oranında.

-Dünyadaki altın fiyatı ile içerideki dolar fiyatındaki artışın sonucu içeride altının gram fiyatındaki artış yüzde 32 oranında.

Unutmayalım, altın fiyatındaki bu büyük artış her zaman aynı şekilde olamaz. İçeride dolar fiyatı aynı hızla artamaz. Dışarıda altın fiyatı gerileyebilir. 

...

ABD'de Trump başa geçince bütçe harcamalarını artırır, enflasyonu yükseltirse, fonlar gene altın satın almaya başlar. Altın fiyatı artar. 

Altınla ilgili yazıları aynı cümleyle bitiririm:

"Altın bu... Güven olmaz... Yarın yükselir de ucuzlar da..."


YORUM EKLE