Çelik: Türkiye, ekonomide gazı, vitesi ve freni iyi ayarladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik, "Artık ekonomi de gazı, freni ve vitesi de iyi ayarlamamız gerekiyor. Türkiye bu ayarları iyi götürdüğü için türbülanslardan az etkilendik." Faruk Çelik, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON)...

Çelik: Türkiye, ekonomide gazı, vitesi ve freni iyi ayarladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik, "Artık ekonomi de gazı, freni ve vitesi de iyi ayarlamamız gerekiyor. Türkiye bu ayarları iyi götürdüğü için türbülanslardan az etkilendik."

Faruk Çelik, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON) Bursa şubesinin Kongresi'ne katıldı. Bakan Faruk Çelik, güdeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Faruk Çelik, müteşebbislik ruhunun önemine vurgu yaparak, “Türkiye cumhuriyeti kurulunun sonunda serbest ekonomiye geçti. Özellikle son 10 yılda, yani AK Parti döneminde özel sektöre yönelik bir yapı inşa edildi.

Ana gündem maddelerinin terör olduğunu ifade eden Çelik, terörün bahanesini otardan kaldırmak üzere çalıştıklarını anlattı. Bakan Çelik, "Bu kapsamda kültürel hakları da verdik. 10 yıldır otaya konan hizmetler otaya konulduğunda teröre söyleyecek hiçbir şeyi yok. Geçmişte de vatandaşlar arasında bir fark yoktu ama ekonomik olarak bazı aksaklıklar vardı. Terörist başka, terör zemini başka bir şey. Terörle mücadeleye her hükümet sürdürdü bizde sürdüreceğiz. Ama terör zemin ile mücadelede dikkatli olmalıyız. Terör halk nezdinde destek bulmamalı. Bu kapsamda çalışmalarımızı herkes üzerine düşeni yerine getirip kardeşliğimiz pekiştirirken, tererle mücadelemizi de sürdürmeliyiz. Bu gün Güneydoğu’da ki vatandaşımızın da Batıdaki vatandaştan da duyarlılık bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Ekonomik veriler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, artık devletlerin kredi limitesinin sorgulandığı bir döneme girildiğini belirterek. "IMF’e göre küresel büyüme yüzde 3,5 olarak gerçekleşecek. Euro bölgesinin büyüme tahmini ise binde 3 küçülme olarak tahmin ediliyor. Krizin ilk yıllarında sorun finans sektöründe idi, bu gün devletlerin kredibilitesi sorgulanıyor. Çin Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler büyüme tahminlerini revize etmek zorunda kaldılar. İşte bu ortamda artık ekonomi de gazı, freni ve vitesi de iyi ayarlamamız gerekiyor. Türkiye bu ayarları iyi götürdüğü için türbülanslardan az etkilendik. Yapılan reformların bunda büyük etkisi var." değerlendirmesinde bulundu.

"HEDEFİMİZ, 2023’DE İŞSİZLİĞİ YÜZDE 5’E İNDİRMEK"

İşsizlik konusunda Türkiye’yi birçok ülkenin model olarak gördüğün anlatan Faruk Çelik, "4 yılda 4 milyon istihdam ettik. Şimdi ise mesleki eğitim herkese açıldı. Bunun yanında iş başı eğitim veriliyor. İşbaşında 6 ay çırak ve stajyer eleman olarak ücretli ve sigortasını biz ödeyelim, siz meslek sahibi edin. Mesleği olmayana iş yapma imkanı olmayanlar varsa onlara da devlet sosyal devlet hizmeti veriyor. İstihdam yeni teşvik konuları ile bu konuda da önemli işler yapılıyor. İstihdama yansımaları da var. Hedef 2023 yılında işsizliği yüzde 5’e indirmek. Bunu laf olsun diye konuşmuyoruz." şeklinde konuştu.

ASKON Başkanı Mustafa Koca ise işadamları olarak ekonomik alamda katma değer üretmek zorunda olduklarını belirtti. "Hangi hüküme gelirse gelsin hangisi iktidarda olursa olsun. Bu toplumun refah ve mutluluğunu sağlamak durumunda bizlerde hayatı doğru idame etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE