Cari açıkta 34 ayın en düşük seviyesi

Maliye Bakanı Şimşek, cari açıktaki daralmanın Ağustos ayında hız kazanarak devam ettiğini ve son 34 aydaki en düşük seviyeyi gördüğünü belirtti.

Cari açıkta 34 ayın en düşük seviyesi
İSTANBUL

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı ocak-ağustos dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre, yılın sekiz ayında kaydedilen cari işlemler açığı, geçen yılın aynı dönemine göre 18 milyar 128 milyon dolar azalarak 36 milyar 82 milyon dolara geriledi.

Maliye Bakanı Şimşek, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Ağustos ayında cari açıktaki daralmanın hız kazanarak devam ettiğini bildirdi.

Cari açığın aylık bazda 1,2 milyar dolar ile son 34 aydaki en düşük seviyesinde olduğunu ifade eden Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:
''Bu başarı, Türk iş dünyasının, Avro Bölgesi'nde derinleşen borç krizine ve artan küresel belirsizliklere rağmen elde ettiği bir başarıdır. Cari açığın daralmasında turizm gelirlerinde yaşanan artış da etkili olmuştur.''

İyileşmenin kaynağı ihracatta yaşanan artış

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da cari açıktaki daralmaya ilişkin, ''Enerji dışı fazlada şimdiye kadarki en iyi düzeydeyiz. Açıktaki iyileşmenin kaynağı ihracatta yaşanan artış'' değerlendirmesini yaptı.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2012, 12:06

YORUM EKLE