Bağ-Kur'luya Kazandıracak Hesap

Yeni asgari ücretle birlikte primler de değişti. Özellikle kendi işini yapan esnaf ile serbest meslek erbabının ödeyeceği primler yenilendi. İsteğe bağlı sigorta da arttı. İşte yeni hesap...

Bağ-Kur'luya Kazandıracak Hesap

2016 yılının son günlerinde biliyorsunuz bu yıl uygulanacak asgari ücret rakamları açıklandı.

Buna göre net 1.404,06 lira brüt olarak da 1.777,5 lira oldu.

Brüt asgari ücret işsizlik maaşından borçlanmalara kadar her ödemenin temelini oluşturuyor. Bugün özellikle serbest meslek erbabı ve esnafın ödeyeceği Bağ-Kur primleriyle ilgili hesapları sizinle paylaşmak istiyorum. Serbest meslek erbabı, şirket ortakları, avukat, eczacı, muhtar ve esnaf, Bağ-Kur primi ödüyor. Geçen yıl 568 lira olan en düşük prim bu yıl için 613.24 liraya çıktı.

İNDİRİMİ KAÇIRMAYIN

Bu yıl Bağ-Kurlular için özel bir indirim de devrede. Daha önce SSK primlerinde yapılan 'düzenli ödeme indirimi' 1 Ekim 2016'dan bu yana Bağ-Kurlular için de geçerli hale geldi. Eylül ayında çıkan kanunla Bağ-Kurlulara 5 puanlık bir indirim geldi. Primlerini düzenli ödeyen Bağ-Kurlular yüzde 34,5 olan prim oranını böylece 29,5 olarak hesaplayacak.
Buna göre de yukarıda belirttiğimiz 613,24 liralık prim 524,36 liraya inecek.
Bu rakama indirim uygulandığında prim 3.932,72 TL'ye kadar inecek. Bu durumda Bağ-Kurlunun aylık kazancı 666,56 TL olacak. Bu arada ev hanımlarının ödediği isteğe bağlı sigorta primlerinde de artışlar meydana geldi. En düşük prim aylık 568.8 lira olarak uygulanacak.

6 AY SÜRE VAR

Bankadan kredi alamıyorum. Sicil affı çıkıyor dediler. Ne yapmam lazım? Bunun için bir başvuru yapmam gerekiyor mu? Yusuf K.

Söz konusu 'sicil affı' yani Türkiye Bankalar Birliği nezdinde tutulan risk merkezindeki kayıtların dikkate alınmaması ile ilgili düzenleme TBMM'de görüşülerek yasalaştı. İlgili düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzalamasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla süreç başlayacak. Düzenlemeye göre eğer borcunuz varsa bunun için 6 ay içerisinde ilgili bankaya başvurmanız borcu ödemeniz ya da yapılandırmanız gerekiyor. Daha sonraki taleplerinizde bu listedeki isimler dikkate alınmayacak.

Böylece yaklaşık 12 milyon vatandaşın kredi sorunu da çözülmüş olacak

Emekliye zamlı maaş

Ben bir SSK emeklisiyim. Emekli maaşlarına zam yapıldı mı? Şu an yatırılan paralar bu yıl için mi geçerli? Yasin ALTUN

Emeklilerin maaşlarına yılda iki kez artış yapılıyor. Bunlar Ocak ve Temmuz aylarındaki maaşlara yansıtılıyor. Sizin gibi SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri oluşan 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. Bu yıl Ocak ayında SSK ve Bağ- Kur emeklileri yüzde 4.73 oranında zam aldı. Şu anda hesabınıza yatan Ocak maaşınızın bu oranda zamlı olması gerekiyor. Şu an yatırılan maaş bu yılın Temmuz ayına kadar geçerli. Temmuz ayında yine oluşan 6 aylık enflasyon ile maaşınıza ikinci bir zam daha yapılacak.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Ben bel fıtığından ameliyat oldum fakat iyileşemiyorum ve çalışamıyorum. Malulen emekli olma şansımız var mı? 2002 sigorta girişim, 4300 günüm var. 41 yaşındayım. Engin KARATAŞ

60 yaşında ve 7 bin günle emekli olabilirsiniz. 4500 günü tamamlarsanız da 60 yaşında kısmi emekli olursunuz. Malulen emeklilik için en az yüzde 60 rapor gerekir.

10.05.2000 tarihinde sigortalı oldum. Aralıksız çalışıyorum. 1981 doğumluyum. Ne zaman emekli olurum? Ayşe ÖZTÜRK

Çalışmaya devam edip 7 bin gün biriktirmeniz gerekiyor. Prim günleriniz dolunca da 58 yaşında yani 2036 yılında doğum gününüzde emekli olursunuz.

01.02.1989 tarihinde sigortalı oldum. 1967 doğumluyum. 1987'de askerlik yaptım. 6325 günüm var. Emeklilik hakkım bulunuyor mu? Burak ARSLAN

İşe giriş tarihinize göre emeklilikte yaş şartınız 51. Priminiz ve yılınız tamam. Eğer 9 aylık askerlik borçlanması yaparsanız 50 yaşında yani, bu yıl doğum gününüzde emekli olursunuz.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 16:22

YORUM EKLE