Asıl darbe şimdi başlıyor!

Paralel Yapı’nın ekonomi ayağına operasyon başlıyor. Paralel Yapı’yla bağlantılı tüm şirketler ve sendikalar tasfiye edilecek, Örgüte doğrudan-dolaylı destek ve finansman akışı sağlayan işadamları “örgüte yardım ve yataklıktan” yargılanacak.

Ekonomi 18.07.2016, 11:35
2
Asıl darbe şimdi başlıyor!
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından devletin kılcal damarlarına sızan Paralel Yapı'nın ekonomi ayağına yönelik de geniş çaplı yeni bir operasyon başlıyor. Kamu kurumları, bakanlıkların satın alma, sosyal güvenlik, vergi, teftiş, personel gibi birimlerinde Paralel Yapı ile bağlantısı olan tek bir memur-işçi kalmayacak.

Operasyon kapsamında Paralel Yapı'yla bağlantılı bütün şirketler, sendikal şirketler tasfiye edilecek, mal devri yapılan mali müşavir, avukatlar mercek altında tutulurken, mutemet işadamları aracılığıyla hisse devirleri durdurulacak. Doğrudan-dolaylı destek sağlayan firmalar üzerinden finansman akışı sağlayan işadamları "örgüte yardım ve yataklıktan" yargılanacak.

İKİ KOLLU ÇALIŞMA TAMAM

Hükümet, devlet içindeki birimlere yaklaşık 40 yıl içinde sızan Paralel Yapı'nın finans ayağını tamamen ortadan kaldırmak için iki kollu bir çalışma yaptı. Birincisi parasal kaynaklarının tamamı kesilecek, ikincisi de destek veren personel tasfiye edilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'ndan da destek alarak farklı kanallar üzerinden Paralel Yapı'nın tasfiyesi için "kamu personel rejimi"ne yönelik kapsamlı bir çalışma yaptı. Terör örgütü bağlantılı organizasyonlar, legal görünümlü illegal yapıların devlet personeline etkileri, ilişkileri değerlendirilerek devlet personel biriminin elini güçlendirilmesi kararı alındı. Bu kapsamda, illegal yapı ile bağlantısı tespit edildiği andan itibaren yaptırım ortaya koyacağı bir süreç başlatılıyor.

HEPSİ YARGILANACAK

FETÖ'ye finansal destek sağlayan işadamları hakkında "örgüte yardım ve yataklıktan" işlem yapılacak. Örgütle bağlantılı şirketler klasik vergi, sosyal güvenlik incelemesine değil Türk Ceza Kanunu kapsamında terör örgütüne destek veren şirketler kapsamında incelemeye alındı. Yaklaşık 25 bine yakın şirket üzerinde yapılan incelemede bu yapıyla doğrudan-dolaylı bağlantısı bulunan 8 bine yakın şirket belirlendi. Güvenlik ve mali birimlerin birlikte yürüttüğü operasyon kapsamında terör örgütüne mali destek sağladığı belgelenen bütün şirketlerin mal varlığına el konulacak, bazıları tasfiye edilecek.

ŞİRKETLER EMİN ELLERDE

Kayyuma devredilen Sürat Kargo'nun Yönetim Kurulu, Fetullahçı Terör örgütü mensubu cuntacı askerler tarafından darbeye kalkışma girişimine, Sürat Kargo'nun bulaştığı yönünde bilgilerin asılsız ve yalan olduğunu belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş imzalı açıklamada, 86 şirketi bünyesinde barındıran Kaynak Holding'in kargo şirketi Sürat Kargo ve eğitim, kültür perakendecisi NT ile ilgili kamuoyunda dolaşan asılsız iddialar bulunduğu kaydedildi. Kaynak Holding şirketlerinin bir yıl önce millileştiği ve bu süre zarfında ülkenin en büyük tehdidi olan FETÖ terör örgütü unsurlarından temizlenmeye çalışıldığı vurgulandı.

Gelinen son noktada Kaynak Holding şirketlerinin birlik ve beraberlik içinde tüm halkla dayanışmasını sürdüren milli şirketler olduğu hatırlatılan açıklamada, "Kaynak Holding şirketleri hakkında çıkarılan söylentiler asılsız olup FETÖ terör örgütünün milli şirketlerimize karşı yürüttüğü bir algı operasyonudur" dendi. Darbe girişimi başladığı andan itibaren kargo araçlarının merkezden gönderilen talimat ile yerlerinde sabit bırakıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Dolayısıyla herhangi bir kanunsuz işe bulaşmaları mümkün değildir. Sürat Kargo emin ellerdedir, millileştirilmiştir. Yaklaşık 5 bin 500 personelimiz, 720 şubemiz, 24 aktarma merkezimiz milletin emrindedir."

BAKAN SOYLU: PERSONEL REJİMİ DEĞİŞİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu SABAH'a yaptığı değerlendirmede kamuda Paralel Yapı'ya yönelik temizlik çalışmaları konusunda, legal görünümlü illegal yapıların devlet personeline etkileri, ilişkileri konusunda bir çalışma yaptıklarını söyledi. Soylu, "Paralel Yapı ile bağlantıyı tespit ettiği andan itibaren elini kuvvetlendiren bir yaptırım ortaya koyabilecek süreç hazır" dedi. Buna göre, devletin bütün kademelerinde Paralel Yapı ile bağlantısı olan herkes ihraç edilecek. Memuriyetten, yasal dayanaklı ihraçlar sonrası, idari yargı kararıyla devlete geri dönme kanalları tıkanacak. Paralel Yapı'ya ait sendikalar da tasfiye edilecek. Bu yapıya insan kaynağı sağlayan tek bir şirket kalmayacak.

İŞ DÜNYASI TEK SES

'Darbe girişimine teslim olmayacağız'


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türk milletinin genci ve yaşlısıyla sergilediği omurgalı duruşla darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekti. Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: "O gece ortaya konulan Türkiye genelindeki toplumsal mutabakat, duruş bugün daha da kavi şekilde gösterilmiş, bu insanlar 48 saati geçkin süre gözlerini kırpmayarak burada alanları tutmuştur. Bu tehdidi bir bayrama, bir şenliğe dönüştürerek, 'demokrasi bayramı' diyerek Başbakan'ın ifade ettiği bu terimin nasıl bir şey olduğunu göstermiştir." Türk halkının Paralel ihanet çeteleri ve paramiliter yapılara teslim olmayacağını gösterdiğini vurgulayan Yalçın, "Bundan sonra Türkiye'nin önü aydınlıktır diyorum" dedi.

'Halk iradesine sahip çıkıyor'

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili, "Halk iradesine darbe yapmak isteyenlere millet meydanlara inerek gereken dersi verdi. Aziz milletimizin şanına ve geçmişine yakışır şekilde demokrasisine ve ülkesine en güzel şekilde sahip çıktı" dedi. Tiryakioğlu, açıklamasında, milletin iradesiyle seçilen hükümete yapılan darbe girişimini asla kabul etmediklerini belirtti. Halk iradesine darbe vurmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulayan Tiryakioğlu, Türkiye'de darbe yönetimlerinin artık geride kaldığını kaydetti. Tiryakioğlu, "Türkiye'yi kan gölüne çevirmek isteyen bu ihanet çetesi ordumuzu temsil etmemektedir" dedi.

BAĞLANTILARINI KESMEDİLER

Koza-İpek Holding, Kaynak Holding gibi Paralel Yapı'nın bilinen şirketlerinin ötesinde yurtdışı vakıf, örgüt birimlerine para transferinde rol oynayan şirketler de ortaya çıkarıldı. İstanbul, Ankara, Bursa ağırlıklı olmak üzere denetimlerde elek üstünde kalan 8 bine yakın şirketin 17-25 Aralık 2013 darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör örgütü ile bağlantılarını devam ettirdiği belirlendi. Daha çok çek, senet üzerinden çalışan paralel finansal yapının son dönemde gayrimenkul alım satım, emanetçiler üzerine mal devirlerine yöneldiği ortaya çıktı. Yurtdışındaki okullara, sivil görünümlü vakıflara, şirketlere para transferlerinde rol alan kilit isimlere ulaşılmaya başladı.

MAL KAÇIRMA OYUNU BİTİYOR

Paralel Yapı'nın ülke içinden mal kaçırma oyununa da darbe vuruluyor. Yeminli mali müşavirlere, avukatlara mal devri yapan, taşınmazları emlakçılara yarı fiyatına satan Paralel Yapı'ya hizmet eden gizli kasalar da bir bir deşifre oluyor. Ortaklık yapısı değişen şirketlerdeki para hareketleri, kontratlar, kimden vekalet aldığı belirlendi. Emanetçiler üzerine mal devirlerinin listesi çıkarıldı. Devirlerle değişen ortaklık yapısı ve yurtdışı bağlantıları da ortaya konarak özellikle amiral gemisi şirketlere ulaşılmaya başlandı. Vakıf, üniversite ve derneklere yönelik çalışmalar da büyük ölçüde tamamlandı.

TÜRK TELEKOM'DAN 1 HAFTA ÜCRETSİZ İLETİŞİM

FETÖ darbe girişiminden sonra acil iletişim ihtiyaçlarının karşılanması için Türk Telekom da ücretsiz iletişim hizmeti sunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, Türk Telekom mobil müşterilerine ücretsiz konuşma ve internet sağlanmasının yanı sıra ev telefonu kullanan bireysel müşterilere ise 1 hafta boyunca şehir içi ve şehirlerarası ücretsiz konuşma sağlanacağı belirtildi.

YARI FİYATINA DEVREDİYORLAR

İstanbul, Ankara başta olmak üzere bir çok şehirde ellerindeki arsa, konut, dükkân gibi varlıkları elden çıkarmak isteyen örgüt üyelerinin ünlü emlakçılarla bağlantı kurdukları belirlendi. Ellerindeki gayrimenkulleri yarı fiyatına devretme teklifinde bulundukları ortaya çıktı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Paralel Yapı'ya yakın şirket ya da kişilerin ellerindeki gayrimenkulleri tek tek geri alıyor. Belediyeler tarafından FETÖ ile iltisaklı kişi ve kurumlara yapılan arsa tahsislerinin hepsi iptal ediliyor. Örgütün para transferlerini takip için özel bir ekip oluşturuldu. Destek veren işadamlarının yurtdışındaki mal varlıklarının dondurulması için de yasal girişimler başlatıldı.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 32 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 33 38
13. İstanbulspor 32 37
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Sheffield United 35 54
7. Wolverhampton 34 52
8. Arsenal 34 50
9. Burnley 35 50
10. Tottenham 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 35 51
8. Valencia 35 50
9. Granada 35 50
10. Athletic Bilbao 35 48
11. Osasuna 36 48
12. Levante 35 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
izmir escort escort izmir izmir escort escort antalya porno izle türk porno