Altın ve dolarda darbe etkisi!

Darbe girişimi sonrasında dolar kuru güne 2.942 liradan başladı.

Altın ve dolarda darbe etkisi!

Altın fiyatları ise tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Piyasalarda rüzgar olumluya dönmeye başlayınca çeyrek altın fiyatları da düşüşe geçti. İşte altın fiyatları ve dolar kurunda son durum. 

Cuma akşamı gerçekleştirilen FETÖ darbe girişiminin ardından uluslararası piyasada 3,05'i gören dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) aldığı önlemler ve özellikle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıklamaları ile düşüşe geçerek 2,94'ün altına kadar geriledi. Analistler, darbe girişiminin ardından güçlenen demokrasi algısı ve tüm vatandaşların güç birliği ile girişimin sonuçsuz kalmasının, piyasalara olumsuz etkiyi sınırlayabileceğini belirtiyor.

MERKEZ BANKASI DUYURUSU

TCMB'den yapılan duyuruda, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bazı tedbirler alındığı belirtilerek, "Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır." ifadelerine yer verildi.

DOLAR KURU NE OLUR?

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9420, avro 3,2540 liradan haftaya başladı. Kapalıçarşı'da 2,9400 liradan alınan dolar 2,9420 liradan satılıyor. 3,2520 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,2540 lira olarak belirlendi. 

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 9.30 itibarıyla şöyle: 

İSTANBUL    ALIŞ    SATIŞ

ABD Doları    2,9250    
2,9270
Avro    3,2350    3,2370
Sterlin    3,8810    3,8830
ANKARA        
ABD Doları    2,9000    2,9400
Avro    3,2050    3,2650
Sterlin    3,8210    3,9380
 
ALTIN FİYATLARI KAÇ LİRA?


TÜRKİYE'nin yaşadığı darbe girişimi ile altın fiyatları tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Gram altın fiyatları piyasalara hakim olmaya başlayan sakinlikle bugün yüzde 4'e yakın düşüşle 125 liranın altına geriledi.

Kapalıçarşı'da çeyrek altın 203 lira, Cumhuriyet altın ise 833 liradan satılıyor.

ALTIN FİYATLARI DÜŞÜYOR

Altının gram fiyatı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve ekonomi yönetiminin piyasalara güven veren açıklamaları ile düşüşe geçerek yüzde 3,8 azalışla 124,9 liraya kadar geriledi ve saat 10.00 itibarıyla 125,1 lira seviyesinde dengelendi.

ÇEYREK ALTIN FİYATI KAÇ LİRA?

Altının onsu şu dakikalarda geçen hafta kapanışına göre yüzde 0,7 azalışla 1.328 dolardan işlem görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 203 lira, Cumhuriyet altın ise 833 liradan satılıyor.

BÜTÜN KURUMLAR ÇALIŞIYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek piyasalara yönelik son dakika açıklamalar yaptı.

Panik yapmaya gerek yok' diyen Mehmet Şimşek,"Mesajımız çok açık ve net, panik yapmaya gerek yok, sakin olmak lazım. Çok hızlı bir şekilde işimizin başına döndük. olağanüstü bir durum olsaydı bugün piyasalar açılır mıydı?"dedi.

İşte Mehmet Şimşek'in darbe girişimi sonrasında ekonomi çevrelerini rahatlatan flaş mesajları;

-"Bütün kurumlarımız, Merkez Bankamız, Borsa İstanbul, SPK, BDDK, Hazine, bütün ilgili birimler, hepsi işlerinin başında. Piyasaların etkin bir şekilde, sorunsuz bir şekilde işlem görmesi için gerekeni yaptılar, yapacaklar, yapıyorlar. O konuda tereddüt yok. Her zaman için bizim planlarımız var. Ama şu aşamada ben şahsen olağanüstü bir durumdan, çok kötü bir rüya sonrasında hızla normalleşmenin başladığı bir süreç olarak görüyorum. İnşallah öyle olacak."

KALICI BİR HASAR BEKLENMİYOR

-"(FETÖ'nun darbe girişimi) Ekonomide bunun doğurduğu kalıcı bir tahribat beklemiyoruz. Ne büyümede ne dış dengede ne de diğer makro ekonomik alanlarda. Ülkemiz, demokrasimiz, siyasi istikrarımız güçlenmiştir. Türkiye'nin önü açıktır. Çok hızlı bir şekilde tekrar yapısal reform gündemimize döneceğiz."


YORUM EKLE