Altın 4 ayın en yüksek rekorunu kırıyor!

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesinin etkisiyle son dört ayın en yüksek seviyesi olan 1.350 dolara kadar yükseldi.

Altın 4 ayın en yüksek rekorunu kırıyor!

Geçen hafta analistlerin kritik direnç seviyesi olarak belirttikleri 1.338 dolar seviyesini yukarı yönlü kıran altının ons fiyatı 1.345 dolara kadar yükselse de haftayı 1.326,43 dolar seviyesinden tamamlamıştı.

Haftanın ilk işlem gününe Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesi sonrasında güvenli liman alımlarının artmasıyla sert bir şekilde yükselen altının ons fiyatı 30 Ekim'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.350,16 dolara kadar çıktı.

Analistler, hem bu haftanın hem de mart ayının piyasalar açısından kritik öneme sahip olduğunu belirtirken, cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinin altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında gelmesi durumunda altının ons fiyatında 1.400 doların görülebileceğini belirten analistler, verinin kötü gelmesinin gözleri Fed'in 18-19 Mart'ta yapılacak Açık Piyasa Komitesi Toplantısı'na (FOMC) çevireceğini kaydediyor.

Analistler, Fed'in bu toplantıda tahvil alım miktarında aylık 10 milyar dolarlık azaltım programında ertlemeye gitmesi durumunda altın fiyatlarının yükseliş isteğini sürdürebileceğini belirtiyor. Teknik açıdan altının 1.338 dolar seviyesini yukarı yönlü kıran altının ons fiyatında 1.350 dolar seviyesinin kısa vadeli direnç konumunda olduğunu ifade eden analistler, 1.325 dolar seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

"Ukrayna gerginliği altında yeniden dirençlerin zorlanmasına neden oldu"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan konuya ilişkin değerlendirmesinde, altının ons fiyatında teknik gücün zayıflamaya başladığı bir dönemde Ukrayna gerginliği altında yeniden dirençlerin zorlanmasına neden olduğunu ifade etti.

Bugün fiyatların haftasonu yaşanan gelişmelerin etkisini ilk kez yansıttığı için fiyatların yönünü ve şiddetini tahmin etmenin zor olacağına dikkati çeken Doğan, buna karşın ilerleyen günlerde bugün oluşacak zirvelerin üzerine olacak hareketlerin yükselişi tetikleyebileceğini kaydediyor.

Doğan şunları aktardı: "Bugün olumsuz bir haber gelmez ise Avrupa'da günün ilk yarısında görülecek ilk zirvenin ardından bir düzeltme görülebilir. Bu düzeltmede 1.340 doların altına sarkılacak olur ise bu altın için negatif olacaktır. Aksi takdirde yükseliş isteği devam edecektir.

Ukrayna altın için bir süredir dirençleri kırmak için aradığı bahane olabilir. Teknik dinamiklerle zorlanılan ve temel bir gerekçe bulunamayan direnç bölgesi bu haber ile aşılmış olabilir. Bu nedenle yeniden 1.340 dolar altında kapanış ihtimali doğmadığı sürece aşağı yönlü pozisyon almak için aceleci olunmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yukarıdaki ilk önemli direncimiz ise 1.360 dolarda. Bu seviyenin üzerine de çıkılacak olursa çok sert bir yükseliş daha görebiliriz."  
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 12:45

YORUM EKLE