Birbirinden ilginç zeka soruları!

Bakalım yapabilecekmisiniz...

Birbirinden ilginç zeka soruları!
SORULAR-----

S-1: Bir bakkalın terazisinde sadece 4 ağırlık var. Eğer bakkalın dükkanında bütün mallar 1 ile 40 kg arasında ise (tamsayı) ve bu ağırlıkları kullanarak bütün malları tartabiliyorsa, ağırlıkların değeri nedir?    
S-2: 2 ile 3 arasına öyle bir aritmetiksel işaret koyun ki meydana gelecek sayı 2 den büyük 3 den küçük olsun. 

S-3: Elinizde 8 tane altınınız var.Ama bu altınların biri sahte. Doğal olarak sahte olan altın hafif olacak. Ayrıca elinizde birde teraziniz var.Ve siz bu teraziyi iki (2) kez kullanarak bu sahte altını bulmak zorundasınız. Nasıl bulabilirsiniz?

S-4:İki (2) kadın gene iki askerle evleniyorlar.Savaş donemi adamlar göreve gidiyorlar.Kadınlar bu arada hamile.Aradan uzun yıllar geçiyor ama kocaları geri donmuyor.Kadınlar tekrar evleniyorlar ve yeni çocukları oluyor.
Bir gün kadınlar bahçede otururken karsıdan iki adamın geldiğini görürler ve derler ki '' Bu gelenler torunlarımızın dedeleri, kocalarımızın da babalarıdır.''
Acaba bu kadınlar kimlerle evlenmişlerdir?

S-5: Saat kulesindeki çanların çalışı saat 7'de 7 saniye sürüyor. Saat 11'de ne kadar sürer?

S-6: Her 65 dakika 27.3 saniyede bir ne gerçekleşir?
 
S-7: Gözleriniz bağlanmış, hiçbir şey göremiyorsunuz. Önünüzdeki masada 12 madeni para var. Hangilerinin yazı hangilerinin tura olduğunu değerek anlayamıyorsunuz. Yalnız şunu biliyorsunuz ki bunların yarısı yazı, yarısı da tura durumunda. Paraları eşit sayıda tura içeren iki gruba nasıl ayırırsınız?

S-8: 2 kişi bir miktar pastayı yalnız bir bıçak ile adaletli olarak nasıl paylaşabilir?

S-9: Aynı hacimde iki küpten biri suya 2 cm, diğeri 1 cm batıyor. 1.küpü ikinci üzerine koyarsak altta kalan küp suya ne kadar batar? İkinci küpü birinci üzerine koyarsak ne kadar batar?

S-10: Bir kiz bir mezarin basinda otumus agliyormus. Sormuslar kizim 'neden agliyorsun' diye.  Kiz da '' Burda yatanin annesi benim annemin kaynanasi oluyor'' demiş. Acaba mezarda yatan kim?

S-11: Bir bakkal elindeki 20 kg şekeri 2 şer kiloluk 10 pakete ayırmak istiyor. Bakkalın iki kefeli terazisinde kullanacağı 5 kilo ve 9 kiloluk ağırlıkları vardır. Bu işi en kısa bir biçimde nasıl yapabilir? (Çözüm için en az 9 tartı gerekiyor.) 

S-12: Hızı saatte 90 km olan bir trenle yolculuk yapan bir çocuk dışarıyı seyrederken karşı yönden gelen bir treni 6 saniyelik bir süreyle görüyor. Bu trenin hızı 60 km/saat olduğuna göre uzunluğu ne kadardır?

S-13: Üç rakamlı bir sayımız var. Bu sayıdan 7 çıkarılırsa sonuç 7'ye, 8 çıkarılırsa sonuç 8'e ve 9 çıkarılırsa sonuç 9'a bölünüyor. Bu sayı kaçtır?

S-14: Üç çoban çayırda uyumaktadır. Muzip bir çocuk gelir üçünün de yüzünü kömürle siyaha boyar. Çobanlar uyandıklarında gülmeye başlarlar. Her biri diğer ikisinin birbirlerine bakıp güldüğünü kendi yüzünün temiz olduğunu zannetmektedir. Bir süre sonra birinin gülmesi durur. Kendi yüzünün de boyalı olduğunu anlamıştır. Nasıl mantık yürüttüğünü bulabilir misiniz?

S-15: Bir sepette 5 elma var. Bu elmaları 5 küçük kıza öyle paylaştırın ki her kızın bir elması olsun ve sepette bir elma kalsın.

S-16: 4 adet  1 kullanarak yazılabilecek en büyük sayıyı nedir?

CEVAPLAR------

C-1: Ağırlıklar 1 - 3 - 9 ve 27 kg dır. Bunlar uygun şekilde toplanarak veya çıkarılarak 1 den 40 a kadar tüm sayılar elde edilir.

C-2: Ondalık işaret koyarak 2,3 elde edilir. 
C-3: Öncelikle altınları 3'er 3'er tartarım.Eğer sahte olan bunların içinde değilse kalan iki altını tartar bulurum.
Eğer altın tarttığım bu 6 altının içindeyse hangi kefe hafifse oradaki altınları birer birer tartarım ya tartıdakilerden biri veya elimde tuttuğum.

C.4: Kadınlar birbirlerinin çocuklarıyla evlenmişler.

C-5: 7 çalış süresi içinde 6 aralık vardır. İki çalış arası 7/6=1,1666... saniye sürer. 11 çalış ise 10x1,1666...=11,66666.. saniye sürer.

C-6: Saatin akrep ve yelkovanı üstüste gelir.

C-7: Paraları altılı iki gruba ayırın ve bir gruptaki paraları ters çevirin.

C-8: Birinci kişi kendine göre adaletli bir biçimde pastayı iki parçaya böler. Diğeri de işine gelen parçayı seçer.

C-9: Her iki durumda da altta kalan küp suya 3 cm batar.

C-10: Mezarda yatan kizin babasidir.

C-11: 5 ve 9 kg'lık ağırlıklar değişik kefelere konularak 4 kg şeker tartılır(1. tartı). Bu 4 kilo kullanılarak ikinci bir 4 kg şeker tartılır (2). üçüncü 4 kg tartılır (3), dördüncü 4 kg tartılır (4). geriye yine 4 kg şeker kalır. 5-6-7-8-9.tartılarda da bu 4 kg lık şekerler ikiye bölünür.

C-12: Çocuğa göre trenin hızı 90 + 60 = 150 km/saattir. Buradan 6 x 150 x1000 / 60 x 60 = 250 m. bulunur.  

C-13: 504

C-14: Çobanlara A,B,C diyelim.. A şöyle düşünmektedir: B yüzünün temiz olduğundan emin  çünkü gülüyor. Eğer benim yüzümü de temiz olarak görseydi C nin gülmesine bir anlam veremeyecekti. Çünkü C İçin gülecek hiçbir boyalı yüz olmayacaktı. Fakat B şaşırmıyor. Demek ki benim yüzüm de boyalı 

C-15: Kızlardan birine elmayı sepetle beraber verin. 

C-16: Sanıldığı üzere bu sayı 1111 değildir.  Bu sayı 1111 dir.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 21:27

YORUM EKLE
YORUMLAR
ilayda adıgüzel
ilayda adıgüzel - 1 hafta Önce

tüm soruların hepsi birbirinden güzel zeka eğitici sorular. Ama biraz zorlandım cevabını bulamadım kesinlikle 2.soru çook kolaydı. keşke tüm sorular 2.soru gibi çook kolay olsaydı