Öğrenciye özel okul teşviki..

Milli Eğitim Bakanlığı devlet okullarındaki öğrencilere 2500 lira teşvikle okula dönüşen dershanelere geçiş teklifi götürecek. AK Parti milletvekilleri velileri iknaya çalışacak.

Öğrenciye özel okul teşviki..

 Dershanelerin özel okula dönüşmeleri için bukurumlara "kapasiteyi doldurma garantisi" vermeyiplanlayan Milli Eğitim Bakanlığı, dönüşecek kurumlariçin "garanti" olacak öğrencileri devlet okullarından toplayacağı talep listelerinden belirleyecek.

Dershanecilerin özel okula dönüşmeleri halinde kontenjanlarının boş kalması endişesini gidermeye yönelik bu formülün detayları, AK Parti milletvekillerine aktarıldı.

Gazete vatan’ın haberine göre; devletin öğrenci başına 2500 TL'lik eğitim desteği teşviki karşılığı özel okula dönüşen kurumlarda ailesinincebinden eğitim ücreti olarak tek kuruş çıkmadan okuyacak öğrencilerin belirlenmesi için önce tüm okullarda talep listeleri oluşturulacak.

Türkiye genelinde oluşturulacak talep havuzundaki öğrenci sayısının, dönüşen kurumlardakiboş kapasitesinin üstünde olması durumunda, kademeli olarak "başarı" ve "gelir durumu" kriteri ile eleme yapılacak. Eğitim desteği teşviki ve kapasite garantisinde kota olmayacak. Ayrıca dönüşümü kabul eden kurum, eğitim desteği teşvikinin yanı sıra yatırım teşviği veya tırım maliyet desteği teşviklerinden de yararlanabilecek. 

Bu arada AK Parti milletvekilleri, kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan dershanedüzenlemesine ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek üzere sahaya çıkıyor. AK Parti milletvekillerine gönderilen bilgi notunda, "İçinde sağduyu sahibi her insan dershane sektörünün eğitim sistemi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden şikâyetçidir.

Dolayısıyladershanelerin eğitim sistemi üzerinde, çocuklarımız üzerinde ve sağlıklı bir eğitim politikası oluşturulması sürecinde olumsuzluklara neden olduğu üzerinde hemen herkes ittifak etmektedir" denildi.
Dershaneci raporlanıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca, dershane ve özel etüt eğitim merkezi temsilcileriyle yapılantoplantılarda yapılan öneriler ve anket sonuçları rapor haline getirilerek Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya sunulacak. Toplantılara Antalya'da 380, İzmir'de 420, İstanbul'un Avrupa yakasında 600, Anadolu yakasında 300, Ankara'da 450 dershane temsilcisi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 14:41

YORUM EKLE