O soru sızdıran kişi...

YGS 2015 sonrası ÖSYM'den her gün yeni bir açıklama geliyor. YGS sorularının sızdırıldığı iddiası üzerine ÖSYM bugün yeni bir açıklama yaptı.

O soru sızdıran kişi...

ÖSYM'nin internet sayfası osym.gov.tr'den yapılan "2015 YGS Sonrası Gelişmeler Hakkında" başlıklı açıklamada YGS sorularını sızdıran şahsın tespit edildiği ve ilgili soru kitapçığının bulunduğu bildirildi.

ÖSYM 2015 YGS Sınrası Gelişmeler Hakkında başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"15 Mart 2015 Pazar günü saat 10.00’da başlayarak gerçekleştirilen 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavından (2015-YGS) bir gün sonra, bir soru kitapçığı içerisindeki sayfalardan birisinin görüntüsünü sosyal medya üzerinden paylaşarak asılsız bir iddia olan “ÖSYM’den soru sızdı” yakıştırmasına yol açan adayın İstanbul’da sınava giren İ.Y. olduğu tespit edilmiştir. Paylaşılan soru kitapçığı sayfası üzerindeki soruların ve cevap şıklarının dizilişinden hareket ile söz konusu sayfanın 83930984 numaralı soru kitapçığına ait olduğu belirlenmiştir.

Sınavda kullanılan kitapçıklar arasından bu adaya ait olan kitapçık bulunmuş ve kitabın 11. ve 12. sayfalarını içeren yaprağının yırtılarak alınmış olduğu görülmüştür. Adayın ilgili yaprağı kopartarak sınav salonu dışına çıkartıp sınav sonrasında sosyal medya üzerinden sayfanın görüntüsünü paylaştığı belirlenmiştir. 6114 sayılı yasa kapsamında bu adayın sınavı iptal edilecek, 2 yıl boyunca adayın ÖSYM sınavlarına girmesine müsaade edilmeyecek ve hakkında adli işlem başlatılacaktır.

HÜRRİYET GAZETESİ'NE GÖNDERME

Bu vesile ile sınavın tamamlanmasından sonra ortaya çıkan bu durumdan, olayın sınav sonrası bir adayın sorumsuzluğuna ilişkin olduğu yönündeki tüm duyuru ve uyarılarımıza rağmen "KRİZ" çıkarmaya, toplumda infial uyandırmaya çalışan, sınava giren gençlerimizi endişeye sevk etmekten çekinmeyen Hürriyet Gazetesi'nin iki muhabiri ile yandaşlarının kamuoyundan nasıl özür dileyeceklerini takip etmekteyiz.

ÖSYM, tüm sistemleri ve hizmetleri ile ilgili olarak toplumda oluşan sorulara karşı cevaplarını, yeni sistemleri ve projeleri ile ilgili bilgi ve belgeleri sadece kendi internet sitesi üzerinden paylaşmaya devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 09:35

YORUM EKLE