Kaç bin öğretmen atanacak? Ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) 40 bin yeni kadro açan hükümet tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kaç bin öğretmen atanacak? Ne zaman?

Tasarıya göre; öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bini ile bakanlığa ait diğer hizmet sınırları kadrolarından binine 31 Aralık 2014’e kadar atama yapılacak. Atamaların ağustosta gerçekleştireceği açıklandı.

MEB’in Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de değişiklik yapılmasını öngören tasarı, 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında yapılan atamaların dışında 40 bin kadroya 31 Aralık 2014’e kadar atama yapılmasını düzenledi. Tasarının gerekçesinde, 21 Mayıs 2014 itibarıyla MEB eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı serbest kadro sayısının 824 bin 915 olduğu belirtildi.

Tasarının gerekçesinde şöyle denildi: “Son yıllarda 60 bin civarında öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Mevcut boş öğretmen kadrolarının büyük çoğunluğunun bu atamalarda kullanılması ve 6 bin 110 adet boş kadro kalması nedeniyle ileride yapılacak atamaları karşılayacak yeterli sayıda boş öğretmen kadrosu bulunmamaktadır.
Bu nedenle, ağustos içerisinde yapılacağı açıklanan 40 bin öğretmen ataması ve ileride yapılabilecek öğretmen atamalarında kullanılacak yeterli sayıda boş kadro bulunmadığından 40 bin öğretmen kadrosu ihdas edilmesine ve 2014 öğretmen atamalarında kullanılması için 35 bin ve diğer hizmet sınıflarında kullanılması için bin olmak üzere toplam 36 bin kadro kullanım izni verilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 09:45

YORUM EKLE