İngilizce artık çizgi filmle öğretilecek 

TÜBİTAK, MEB ile yürüttüğü ortak çalışma kapsamında, ilköğretimde İngilizce dersleri için gramer ağırlıklı eğitim yerine, konuşmaya ağırlık verecek yeni müfredat hazırlıyor.

İngilizce artık çizgi filmle öğretilecek 

Okullarda erken yaşta yabancı  dil öğrenilebilmesi amacıyla İngilizce müfredatında geniş çaplı değişikliğe  gidiliyor.
 
TÜBİTAK, MEB ile yürüttüğü ortak çalışma kapsamında, ilköğretim İngilizce  dersleri için gramer ağırlıklı eğitimden uzaklaşıp, konuşmaya ağırlık verecek  yeni bir müfredat hazırlıyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı ile Eğitimde Fatih İşbirliği Protokolü ve Eğitimde  İşbirliği Protokolü’nü imzalayan TÜBİTAK, öğretmen ve öğrencilerin teknolojiden  daha fazla yararlanacağı yenilikleri eğitimin hizmetine sunmaya başladı.
 
Bakanlık ile ortak çalışmalar yapan TÜBİTAK, z-kitap, e-ders gibi yeni  uygulamalarla tüm öğrencilere derslerinde yardımcı olabilecek büyük bir kaynak  sunacak.
         
Gramere dayalı öğretim tarihe karışıyor
Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’nun (BTYK) 24. Toplantısı’nda alınan karar  doğrultusunda çalışmalarına başlayan TÜBİTAK, İngilizce dersleri için tamamen  yeni bir sistem geliştiriyor.
 
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Şükrü Kaya, TÜBİTAK olarak  İngilizce eğitim modeli üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini belirtti.
 
İngilizce derslerinin ilköğretim ikinci sınıftan itibaren verildiğini  anımsatan Kaya, müfredat çalışmalarını sürdürdüklerini ve müfredatı elektronik  ortama taşımayı düşündüklerini bildirdi.
 
Kaya, İngilizce öğretiminde uygulanacak yeni sistem hakkında şu bilgiyi  verdi: ”Artık gramere dayalı sistemden kurtulmak istiyoruz. Çocuklarımız günlük  hayatta kullanmadıkları yapıları öğreniyorlar. Ders kitaplarına yeni bir rol  yüklemek istiyoruz. Öğrenciye, konuşulan belirli kalıpları öğreteceğiz.
 
Teknolojiyi kullanarak öğrencilerin daha kolay İngilizce öğrenmesini  amaçlıyoruz. Öğrencilerin gerçek hayattaki dili kullanması için yeni uygulamalar  geliştireceğiz. Bunların yanında ilgi gören çizgi filmleri İngilizceye çevirmeyi  planlıyoruz. Televizyonun çocuklar üzerinde büyük etkisi var ve bunu iyi bir  şekilde kullanmak istiyoruz. Bu gibi yeni projelerle İngilizcenin artık daha  kolay öğrenilmesini hedefliyoruz.”

         
Eğitim müfredatı revize ediliyor
Kaya, TÜBİTAK’ın matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji ile  ilköğretim fen ve teknoloji derslerinin müfredatını da revize ettiğini kaydetti.
 
Müfredattaki eksikliklerin belirlenmesi için öğretmen ve akademisyenlerle  çalıştıklarını belirten Kaya, diğer ülkelerin müfredatı ile karşılaştırma  yaptıklarını ve branş bazında ekipler oluşturduklarını bildirdi.
 
TÜBİTAK’ın eğitime sunacağı önemli katkılardan birinin de z-kitap olarak  bilinen Zenginleştirilmiş Eğitim Kitabı Uygulaması olduğunu hatırlatan Kaya,  matematik, fizik, kimya ve biyoloji için pilot ünite zenginleştirmesinin  planlandığını söyledi.
 
Z-kitap uygulamasını müfredatın revizyonu ile birlikte paralel yürütmeyi  amaçladıklarını anlatan Kaya, şöyle konuştu: ”Z-kitap kavramsal olarak adı geçen ancak uygulama olarak ülkemizde  olmayan bir sistem. Zengin bir kitap nasıl olur onun üzerinde çalışıyoruz. Zor ve  kapsamlı bir iş. Bu projeyi de 2014’e yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Öğrenciler  özellikle zorlandıkları konuları örneklerle öğrenecekler.
 
Hazırlanacak profesyonel animasyon yardımıyla konuyu daha çabuk  kavrayacaklar. Animasyonların yanı sıra video, ses, fotoğraf, harita, grafik ve  tablolarla da içerik güçlendirilecek.”
         
TÜBİTAK’tan öğrencilere e-ders desteği
Eğitimde yeni teknolojilerin kullanılması amacıyla e-ders uygulaması  üzerinde çalıştıklarını dile getiren Kaya, öğretmen ve akademisyenlerle birlikte  orijinal ders senaryosu hazırladıklarını ifade etti.
 
Kaya, ders içeriklerine ilişkin şunları söyledi:  ”Özel olarak hazırlattığımız stüdyolarda 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için  matematik, fizik, kimya, biyoloji ve geometri dersleriyle ilgili video çekimleri  yapıyoruz.

E-ders uygulamasında dersler konu konu öğretmenler tarafından  anlatılıyor. Her bir konu ortalama 10 dakikalık kayıtlardan oluşuyor. Çok  kaliteli bir içerik hazırlattık. Ders anlatımlarını animasyonlarla güçlendirdik.  Konuları animasyon ile daha kolay ve daha iyi öğrenen öğrenciler karşılarında  orijinal bir ders anlatımı bulacak.
 
Zorlandıkları konuları bizim hazırladığımız e-ders içeriği ile daha iyi  anlayacaklar. E-ders videoları başta akıllı tahta ve kişisel bilgisayarlar olmak  üzere elektronik platformlarda kullanılabilecek şekilde hazırlanıyor.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 03:09

YORUM EKLE