Diyarbakır'da 5 bin çocuk okula geri döndü

Diyarbakır'da kardeşlerine bakması, ağabeyinin izin vermemesi ya da aile ekonomisine destek için çalışması gibi nedenlerle liseye kayıt yaptırmayan 5 bin çocuk, yapılan çalışmalar sayesinde tekrar eğitime kazandırıldı...

Diyarbakır'da 5 bin çocuk okula geri döndü
DİYARBAKIR - Nurten Aslan

Diyarbakır'da projeler ve çeşitli çalışmalarla kız ve erkek çocuklarının okula kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Çalışmalar sayesinde kentte ilköğretim okullarında okullaşma oranı yüzde 99,3 ile Türkiye ortalamasının üstüne çıktı. Bir yandan çocukların okula kayıtları yapılırken, bir yandan da okuldan kopan çocuklar okula kazandırılıyor.

Milli Eğitim Şube Müdürü Hacı Nuri Bakır AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl yaklaşık 35 bin öğrencinin ilköğretim okullarından mezun olduğunu, bu yıl yaptıkları alan çalışmalarıyla eylül ayında 9 bin öğrencinin henüz liseye kayıt olmadığını tespit ettiklerini, yürüttükleri çalışmalarla 5 binini tekrar okullu yaptıklarını anlattı.

Liselere kayıt yaptırmayan 4 bin öğrenci için çalışmalarının sürdüğünü, ilköğretim okullarında da Türkiye ortalamasının üzerine çıktıklarını kaydeden Bakır, yüzde 99,3 oranında bir okullaşma oranının bulunduğunu vurguladı.

 

YORUM EKLE