2014 Askeri Lise Sınavı (ALS) Başvuru Kılavuzu ve Sınav Tarihi Aranan Şartlar

ALS 2014 Ne zaman yapılacak, ALS başvuruları başladı mı? Adaylar merak içinde.. Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okullarına girmek isteyen adaylar için başvuru tarihleri açıkladı. Askeri Liseler için başvurular 10 Şubat tarihinde başladı.

2014 Askeri Lise Sınavı (ALS) Başvuru Kılavuzu ve Sınav Tarihi Aranan Şartlar

 ALS 2014 Ne zaman yapılacak, ALS başvuruları başladı mı?

Adaylar merak içinde.. Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okullarına girmek isteyen adaylar için başvuru tarihleri açıkladı. Askeri Liseler için başvurular 10 Şubat tarihinde başladı. Askeri Lise sınavı (ALS) ne zaman? sorusuna yanıtı haberimizde bulabilirsiniz. 


2014 Askeri Liseler sınavı başvuru bilgileri ve detaylar..
 
ÖSYM tarafından uygulanan Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu sınavı başvuru tarihleri açıklandı. ÖSYM'nin açıkladığı sınav takvimine göre ALS 2014 sınav başvurular 10 Şubat ile 07 Mart arasında alınacak. Adaylar başvurularını yayınlanan kılavuzdaki kurallara göre yapabilecekler. Son başvuru tarihinin 7 Mart olarak açıklandığı ALS sınavı ise 20 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek. ÖSYM sınav başvuruları ile ilgili de bir duyuru yayınladı.
 
Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı 2014 ALS 
 
2014-Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (2014-ALS) 20 Nisan 2014 tarihinde uygulanacaktır.
 
ALS Başvuruları ne zaman yapılacak?

Sınava başvurular 10 Şubat – 07 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu amaçla hazırlanan Kılavuz, başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin //www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır.
 
Başvurular, Kılavuzda yer alan kurallara göre yapılacaktır. Bu sınava başvuru yapacak adayların ilgili kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
 
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
 
ALS Nedir? Askeri Liseler Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler 
 
ÖSYM'nin başvuru tarihlerini ve başvuru kılavuzunu yayınladığı ALS sınav ücreti ise 45 TL olarak açıklandı. Askeri Liseler Sınavı 20 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek. 

ALS sınavı ne zaman yapılacak, ALS’de kaç soru sorulacak? Süre ne kadar olacak?

ALS sınavı 20 Nisan Pazar günü saat 09:30'da yapılacak. 9:30'da başlayacak olan ALS sınavı 120 dakika sürecek. ALS sınavında adaylara çoktan seçmeli ve ortaokul düzeyi sorular sorulacak.  ALS sınavının ardından Askeri Liselerde okumaya hak kazanan öğrenciler burada 4 yıl eğitim görecekler. 

Kimler ALS’ye Başvurabilir?

ALS'e başvuru şartları içerisinde ise ortaokul 8. sınıfta olmak, 2014 Haziranında mezun olabilmek yer alıyor. Bununla beraber hali hazırda lisede okuyan öğrenciler bu sınava başvuru yapamayacak. 

8. sınıf öğrencileri başvuru notları kaç olması gerekiyor?

ALS sınavına başvuru yapabilmesi için son 5 yıllık not ortalamasının Askeri Liseler için 75,00  , 
Bando Astsubay Hazırlama Okulu için en az 65,00 olması gerekiyor. 

ALS'e yurtdışından başvuracak adaylar ise Askeri liselere başvuruda, ALS başvuru kılavuzunda, yurt dışındaki okul mezunları için (Bu durumdaki adayların da 2014 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ortaokullarıyla denkliğini belirten, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmak (Bu belge yazılı sınav sonucunda ilgili Kuvvet Komutanlıkları tarafından 2. aşamaya çağrılan adaylar gelirken getirilecektir.) denilmektedir.

ÖSYM Duyurusu

2014-Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (2014-ALS) 20 Nisan 2014 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular 10 Şubat – 07 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu amaçla hazırlanan Kılavuz, başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin //www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır.

2014 ALS Başvuru Kılavuzu
2014 ALS Başvuru Kılavuzu
2014 ALS Aday Başvuru Formu
2014 ALS Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol
2014 ALS Başvuru Merkezleri

2014 ALS (Askeri Liselere) Başvuru İşlemleri

- 2014 2014 Askeri Lise Sınavı Başvuru Süresi: 10 Şubat – 07 Mart 2014
- 2014 2014 Askeri Lise Sınavı Sınav Tarihi ve Saati: 20 Nisan 2014, 09.30
- 2014 2014 Askeri Lise Sınavı Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL
- 2014 2014 Askeri Lise Sınavı Sınav Ücreti: 45,00 TL

2014 2014 Askeri Lise Sınavı Sınav Ücretinin Yatırılabileceği Bankalar

- Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
- Halkbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
- Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
- Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
- Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
- DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
- Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)
*Sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Askeri Liseler Başvuru Şartları (ALS Başvuru Şartları)
 
1- Erkek ve Türk vatandaşı olmak,
2- Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikâhsız, birlikte yaşamamak,
3- Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim Okulları Yönetmeliği’nin 13. maddesinde belirtilen giriş koşullarını taşımak,
4- Herhangi bir nedenle askerî okullardan çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak,
5- Yapılacak özel güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
6- Okul idaresine karşı öğrencinin sorumluluğunu üstüne alacak bir veli göstermek (Veli, baba, anne veya mahkemece tayin edilmiş bir şahıs olabilir.),
7- T.S.K. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin Askerî Okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak, vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak), duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak, yapılacak diğer muayenelerden sağlık raporu almak,
8- En fazla 16 yaşında (1998 doğumlu) olmak,
9- En az 13 yaşında (2001 doğumlu) olmak,
10- Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),
11- Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen alt ve üst sınırlar içinde, boy-kilo oranı ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne uygun sınırlar içinde bulunmak,

Askeri Lise Başvuru ve Giriş Koşulları

Öğrenim İle İlgili Koşullar
Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının 8 nci sınıfında okuyor olmak ve sınava giriş yılının Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dahil) öğrenim görenlerin başvurusu geçersizdir).
Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) en az 3,50 (100'lük sistemde 75) olmak.
Yurtdışındaki okul mezunları için (bu durumdaki adayların da sınavın yapıldığı yılın Haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okullarıyla denkliğini belirten, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmak (Bu belge yazılı sınav sonucunda Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen baraj puanı aşıldığı takdirde ikinci aşama sınavına gelirken adaylar tarafından yanlarında getirilecektir.)

Sağlık, Boy-Kilo ve Yaş İle İlgili Koşullar

Sınava giriş yılında en fazla 16 yaşında, en az 13 yaşında olmak(Her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerlidir.)
Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ortaöğretim okullarına girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık niteliklerine uygun olmak (vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak, göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak, duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak.)
Sevk edileceği askeri hastaneden; IŞIKLAR ASKERİ HAVA LİSESİ için "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR, UÇUCU YETİŞTİRİLMEYE ELVERİŞLİDİR.", diğer askeri liseler için "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR." kaydını içeren sağlık kurulu raporu almak.
Türkçe’yi kusursuz konuşmak. (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak.)
Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen alt ve üst sınırlar içinde, boy-kilo oranı ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun sınırlar içinde bulunmak,


Sosyal Durum, Ahlak ve Karakterle İlgili Koşullar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.
Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak.
Herhangi bir nedenle askerî okullardan çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak.

Işıklar Askeri Hava Lisesi İçin Gerekli Diğer Koşullar

Işıklar Askeri Hava Lisesine girebilmek için, Askeri Liselere Giriş Sınavı Aday Bilgi Formunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı tercihinde bulunmak,
ÖSYM tarafından yapılan ve 1’nci seçim aşaması olan Askeri Liseler Sınavı (ALS)'ndan Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen olan baraj puanı almak,
Baraj puanı aşan adaylar için, Ön Sağlık Muayenesi, Bedeni Yetenek Sınavı, Mülakat, Psikoteknik Test ve Sağlık muayenesi aşamalarını içeren 2'nci Seçim Aşamasını başarıyla tamamlamak,
Performans Puanına göre yapılacak sıralamada Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen kontenjan içerisinde olmak.

“Askeri Okullara Alınan Öğrenciler İle Silahlı Kuvvetler Hesabına Fakülte ve Yüksek Okullarda Okuyan Öğrenciler İçin Yüklenme Senedi Düzenlenmesine ve Bu Okullardan Çeşitli Sebeplerle Ayrılacak Öğrencilere veya Kefillerine Ödettirilecek Tazminata Dair Yönetmelik” ’te belirtilen yüklenme ve kefalet senetlerini düzenlemek.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 14:22

YORUM EKLE
izmir escort escort izmir izmir escort escort antalya porno izle türk porno