Türkiye'nin fedakarlığını övdü

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili fedakarlığını övdü, ''Dost ve ortak olarak yanınızda durmaktayız'' dedi.

Türkiye'nin fedakarlığını övdü
WASHINGTON

Hillary Clinton, yayınladığı mesajda, ABD Başkanı Barack Obama ve Amerikan halkı adına, Türk halkına, 29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıl dönümünü kutlarken, en içten dileklerini gönderdiğini kaydetti.

Clinton, şunları ifade etti:
''Bu özel günde, uluslarımız arasındaki güçlü ortaklığı ve dünyada barış ve güvenliği destekleme, ekonomik refahı geliştirme ve demokratik dönüşümleri teşvik etmeye dönük ortak arzumuzu tekrar teyit ediyoruz. Bu yıl, ayrıca Türkiye'nin NATO üyeliğinin 60. yıl dönümünü ve (bu kapsamda) PKK gibi bölgesel tehditler de dahil olmak üzere terörle mücadele ve küresel güvenliğin derinleştirilmesi yönündeki işbirliğimizi kutluyoruz.''

ABD olarak, ''Türk halkının Beşşar Esed'in zulmünden kaçan 100 binin üzerindeki Suriyeliye gösterdiği fedakarlıktan derin memnuniyet duyduklarını'' kaydeden Clinton, şunları belirtti:

''Bu çatışmayı ele almada ve insani krizin yükünü azaltmada birlikte çalışırken, bir dost ve ortak olarak yanınızda durmaktayız. Daha barışçıl ve refah bir dünya için birlikte çalışırken, aramızdaki zaten güçlü olan bağların daha da derinleşmesini arzuluyorum.''

YORUM EKLE