Türkiye'yi memnun edecek karar!

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Türkiye'yi sevindirecek bir gelişmeyi duyurdu. McGurk, Menbic'te bulunan PKK'nın Suriye uzantısı YPG güçlerinin eğitimleri tamamlandıktan sonra ilçeden ayrılacaklarını açıkladı.

Türkiye'yi memnun edecek karar!

Washington, IŞİD'den geri alınan Menbic'ten ayrılmayan PKK'nın Suriye uzantısı YPG güçlerinin, eğitimleri tamamlandıktan sonra Fırat Nehri'nin doğusuna çekileceklerini duyurdu. Menbic çevresindeki YPG'lileri hava saldırılarıyla vuran Türkiye, terör örgütünün söz konusu noktadan çıkmaması halinde harekete geçeceğini duyurmuştu.

Obama'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Menbic'te bulunan PKK'nın Suriye uzantısı YPG güçlerinin eğitimleri tamamlandıktan sonra ilçeden ayrılacaklarını açıkladı.

YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA DÖNECEK

Twitter hesabından açıklama yapan Brett McGurk, "Dönüm noktası: Menbic'teki tüm YPG güçleri, yerel birimlerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından ilçeden çıkarak Fırat'ın doğusuna dönecek" dedi. McGurk ayrıca, yine Twitter hesabından Rakka operasyonuyla ilgili de açıklama yaptı. Özel temsilci, halihazırda IŞİD'in kalesi Rakka'ya saldıran çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDF) güçlerinin ilerlemeye devam ettiğini aktardı ve IŞİD bir kez daha geri dönemeyecek hale gelinceye kadar yerel güçleri destekleyeceklerini belirtti.

TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Haftalar süren kuşatmanın ardından terör örgütü IŞİD'den yaz mevsiminde kurtarılan Menbic, daha sonra terör örgütü PKK'nın Suriye koluna geçmişti. Yaz boyunca birçok kez Menbic'ten çekileceğini duyuran YPG, ayrılmak yerine ilçeye yerleşti. Türkiye, YPG güçlerinin Fırat Nehri'nin doğusunda kalmasını birçok kez kırmızı çizgi olarak ilan etti ve birkaç kez hava saldırılarıyla Suriye'nin kuzeyindeki YPG'lileri vurdu.


ERDOĞAN: BİZ GEREĞİNİ YAPARIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayı sonunda yaptığı açıklamada, "En kısa sürede Münbiç'i PYD terör örgütünden temizlemekte kararlıyız. Ya gidecekler ya da gitmedikleri takdirde gereğini biz yapacağız" demişti.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE HAREKETE GEÇER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, YPG'nin Menbic'den ayrılmaması halinde Türkiye'nin harekete geçeceğini ve kendi imkanlarıyla terör örgütünü kentten çıkaracağını söylemişti.

IŞİD KUŞATMA ALTINDA

24 Ağustos'ta Suriye'ye sınır ötesi harekât başlatan Türkiye, halihazırda El Bab'ta IŞİD'i kuşatmış durumda. YPG güçlerinin büyük bir kısmı ise, IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'ya başlatılan operasyonda rol alıyor.


YORUM EKLE