Türkiye arabuluculuk yaptı, Rusya'dan ilk açıklama...

Esed rejiminin yoğun saldırısı altında Suriye'nin Halep kentinde ateşkes için anlaşmaya varıldı. Türkiye ateşkeste arabuluculuk yaparken Rusya'dan ilk açıklama geldi...

Türkiye arabuluculuk yaptı, Rusya'dan ilk açıklama...

Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Kentin tahliyesi gece 01.00'da başlayacak.

Ateşkesle ilk etapta kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörülüyor.

Halep’in doğusundaki silahlı muhalif gruplardan alınan bilgiye göre, Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

İLK ETAPTA SİVİLLER ÇIKACAK

Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi.

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Halep'in doğusundaki muhaliflerle sahadaki Rus askeri unsurları arasında yapılan temaslar neticesinde şehirde ateşkes sağlandığını teyit ettiklerini duyurdu.

Müftüoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Doğu Halep'teki muhaliflerle sahadaki Rus askeri unsurları arasında yapılan temaslar neticesinde şehirde ateşkes sağlandığını teyit ettiklerini ve ilk etapta sivillerin, ardından da muhalif grupların İdlib istikametinde şehri tahliyeleri konusunda bir mutabakat söz konusu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ülkemiz haftalardır insani koridorun hayata geçirilmesi yönünde çaba sarf etmekteydi. Bu çabalarımız son günlerde artarak sürdürülmüştü. Bugün ateşkesin sağlanması yönünde bir adım atılmış olması sevindirici olmakla birlikte kırılgan bir ortamın bulunduğunu her zaman göz önünde bulundurmakta ve temkinli davranmakta yarar bulunmaktadır. Mutabakatın işleyişi yakından takip edilecektir."

Suriye’nin Halep kentinin doğusundaki silahlı muhalif gruplar ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mutabakatı, Türkiye'nin arabulucuğuyla gerçekleşti.

ADALET BAKANI BOZDAĞ'DAN TEPKİ

Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı;

ATEŞKESE TÜRKİYE ARABULUCULUK ETTİ

Suriye’nin Halep kentinin doğusundaki silahlı muhalif gruplar ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mukabatı, Türkiye'nin arabulucuğuyla gerçekleşti.

Bilgi veren Türk istihbarat yetkilileri, Halep'te rejim güçlerinin kuşatmasında sıkışan onbinlerce sivilin güvenli şekilde tahliyesi ve silahlı muhalif grupların ayrılabilmesi için taraflar arasında yoğun bir arabulucuk çalışması yürüterek sonuca ulaştıklarını açıkladı.

Türkiye'nin arabulucuğu sayesinde gerçekleşen mutabakatın öncelikle sivillerin tahliyesini sağlayacağını belirten yetkililer, halkı Halep'in batısına taşıyacak otobüslerin bölgeye ulaştığını bildirdi.

Yetkililer, mutabakatın, silahlı muhalif grupların bölgeden hafif silahlarıyla güvenli biçimde ayrılmasını da kapsadığını kaydetti.

Mutabakatla ilgili ilk açıklamayı yapan muhalif kaynaklar da silahlı muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiğini bildirmişti.

AFAD SİVİLLERE YARDIM İÇİN İDLİB'DE

AFAD'ın, Halep'ten gelen sivillere yardım amacıyla İdlib'de 80 bin kişilik lojistik hazırlık yaptığı bildirildi.

BM GENEL SEKRETERİ BAN: BU ÇABALARI DESTEKLİYORUZ

BM Genel Sekreteri Ban yaptığı açıklamada "Halep'te tahliye için Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda tarafların müzakerelerinin sürdüğünü anlıyoruz. Biz bu çabaları destekliyoruz." dedi.

RUSYA'DAN HALEP AÇIKLAMASI

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Suriye'nin Halep kentinde muhalif güçler ve rejim arasında ateşkes sağlandığını teyit ederek, muhaliflerin birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacağını, sivillerin rejimin koruması altında olduğunu ve kentten ayrılmalarına gerek olmadığını söyledi.

Churkin, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Halep toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandığını teyit eden Churkin, "Muhalifler, birkaç saat içinde Halep'ten ayrılacak, siviller hükümet kontrolü altında ve kentten ayrılmalarına gerek yok." dedi.

Öte yandan, BMGK da Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar nedeniyle acil toplandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 10:33

YORUM EKLE