Tesettürle havuza girince olanlar oldu!

İspanya’da tesettürle havuza giren kadın halkın tepkisi üzerine havuzdan çıkartıldı.

Tesettürle havuza girince olanlar oldu!

İspanya’nın kuzeyindeki Vitoria kentinde sıcakların artması ile havuzda serinlemeye çalışan Müslüman bir kadının üzerindekileri çıkarmadan suya girmesi etraftakilerin tepkisini çekti.

Müslüman kadını havuzdan çıkarmak isteyen halk “burası İspanya Arap ülkesi değil, havuzun bir adabı var” sözleri ile olayı belediyeye taşıdılar.

Bunun üzerine tartışmaya son noktayı koyan Vitoria kenti Belediye başkanı Javier Maroto bir kararname çıkartarak il sınırlarındaki hiç bir havuza dini gerekçelerde dahil tesettürlü girilemeyeceğini duyurdu.

Tesettürü bir sokak giysisi olarak tanımlayan bildiride havuzda sadece mayolu yüzülebileceğini buna uymayanların ise olay yerinden derhal ayrılması gerektiğine işaret edildi. Vitoria Belediyesinin aldığı bu karar üzerine diğer kentlerde de aynı uygulama yapılacağına dikkat çeken gazeteler bunun din karşıtı bir girişim olmadığını vurguladılar.

Olayın basında yer alması ile okuyucu köşelerine tepkilerini dile getiren binlerce İspanyol ise kendilerinin nasıl bir Müslüman ülkesinde camiyi ziyaret ederken ayakkabılarının çıkartılması isteniyorsa burada da havuza ve denize girerken üstlerinin çıkartılması aynı anlama gelir yönünde yorum yazdılar.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 15:18

YORUM EKLE