Suriye'deki tek Türk toprağı El Kaide'nin elinde mi!

Suriye'deki Türk toprağı El Kaide'nin eline geçtiği ileri sürüldü.

Suriye'deki tek Türk toprağı El Kaide'nin elinde mi!

Türkiye'nin Suriye'deki tek toprak parçası olan ve Türk askerinin nöbet tuttuğu Süleyman Şah Türbesi'nin El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eline geçtiği iddia edildi. Ancak hükümet kaynakları; Türk askerinin nöbet tuttuğu türbenin işgal edilmediğini, ancak türbeye yönelik IŞİD tehditinin olduğunu ifade etti.


Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin toprak parçası olarak kabul edilen Türk askerinin kontrol ettiği tarihi türbenin, bugün IŞİD'e bağlı silahlı grupların denetimine geçtiği ileri sürüldü.

ANHA'nın haberi

Suriye kaynaklı ANHA Ajansı'nın haberine göre, Kürt kenti Kobane'nin batısından geçen Fırat Irmağı üzerinde bulunan Karakozak köprüsünün IŞİD'in eline geçmesinden sonra silahlı grup, türbeye girdi. Bölgede Özgür Ordu ve Kürt orjinli El Ekrad Cephesi'nin denetiminde olan bölge, çatışmalar sonrası IŞİD'in eline geçmişti. Türbe'nin IŞİD'in eline geçmesinden sonra burada nöbet tutan Türk askeri ile temasa geçtiği iddia edildi. IŞİD'in türbedeki askere yönelik bir yöneliminin olmadığı ve temasın sürdüğü kaydedildi.

Türbe Türk toprağı

Vikipedi'de türbeyle ilgili şu bilgiler yer alıyor: "Süleyman Şah Kayı Boyu'ndan birkaç bey ile Caber'e giderken Fırat Nehri'nde boğuldu. Ölümünden sonra Caber Kalesi'nin dibindeki bir kümbete gömüldü. Mezarın bulunduğu bölge, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Suriye Osmanlı Devletinden ayrılınca, Fransız Suriye Mandası sınırları içerisinde kalmıştır. Ancak Ankara Anlaşması ve Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'nin toprağı sayılmıştır. Günümüzde Caber Kalesi'nde Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın mezarının yanında bulunan türbesinde Türk askeri nöbet tutmaktadır."
İşgal yok tehdit sürüyor

Ancak milliyet.com.tr'ye açıklamada bulunan Türk hükümet kaynakları; Türk toprağı olan ve Türk bayrağının dalgalandığı türbenin işgal edildiği iddialarının doğru olmadığını dile getirdi. Kaynaklar, türbeye yönelik tehditin ise sürdüğünü ifade etti. Gelişmeler üzerine türbedeki askeri önlemlerin artırıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 16:34

YORUM EKLE