Suriye'de namaz sonrası halk sokaklarda

Suriye'nin birçok kentinde bayram namazı sonrasında sokaklara dökülen halk, Esed rejimini protesto ediyor.

Suriye'de namaz sonrası halk sokaklarda
 ŞAM/HALEP
Kurban Bayramı'nda ateşkes planının yürürlüğe girmesinin ardından Suriye halkı, bayrama buruk girdi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Kurban Bayramı'nda Esed yönetimi ile muhalif silahlı güçler arasında ateşkes planının yürürlüğe girmesinin ardından Suriye'de nispi bir barış ortamı yaşanıyor.


Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Humus'ta 4 ve Şam'da 3 kişi olmak üzere 7 kişinin çatışmalarda öldürüldüğünü açıkladı.

Şam Haber Ağı (SNN) ise ateşkes kararının ardından Şam, Halep, Hama, Humus, İdlib ve Dera kentlerinde barışçıl protesto gösterileri düzenlendiğini, Dera ve Humus'ta Esed güçlerinin göstericilere ateş açtığını ileri sürdü.

Esed bu kez mescitte namazını kıldı

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve hükümet yetkilileri, Şam'ın en büyük camisi Emevi Camisi yerine küçük bir mescitte bayram namazını kıldığının görüntüleri devlet televizyonunda yayınlandı.

Esed yönetimine bağlı Suriye ordusu, bu geceden itibaren pazartesine kadar askeri operasyonların durdurulacağını ancak saldırı olursa cevap verileceğini açıklamış, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da ateşkese aynı şartlarla uyacağını belirtmişti.

Nusret Cephesi, Ensar el İslam ve Suriye Devrim Konseyi gibi ÖSO'dan bağımsız gruplar ise ateşkes kararının ''zaman kazanma'' olduğu belirtilerek reddetmişlerdi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2012, 13:17

YORUM EKLE