Şüpheli ölüm için ilk açıklama!

Arjantin'de 1994'teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada devlet başkanını İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan ve dün evinde ölü bulunan Savcı Alberto Nisman'ın otopsisinin, savcının intihar ettiğini gösterdiği açıklandı.

Şüpheli ölüm için ilk açıklama!

Arjantin Devlet Başkanı Fernandez de Kirchner hakkında soruştuma açan savcı Alberto Nisman'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yöneten Savcı Viviana Fein, ilk otopsi sonucunun, dün başkent Buenos Aires'teki evinin banyosunda başından vurulmuş olarak bulunan savcının cinayet sonucu ölmediğini gösterdiğini söyledi

Savcının ölümünün aydınlatılabilmesi için kanıt toplamaya devam ettiklerini belirten Fein, Nisman'ın cesedinin yanında 22 kalibrelik bir tabanca bulunduğunu kaydetti. Tabancanın Nisman'ın yardımcılarından birine ait olduğunun belirlendiğini kaydeden Fein, silahın tetiğinde sadece Nisman'ın parmak izlerinin bulunduğuna işaret etti. 

YARDIMCISI NİSMAN'I SON GÖREN KİŞİ OLABİLİR


Fein, "İlk otopsi, kurşunun Nisman'ın kafatasının sağından girdiğini gösterdi. Kurşun, kafatasının içinde kalmış. Banyo kapısının içeriden kilitlendiği belirlendi. Ne banyo kapısında ne de dış kapıda herhangi bin zorlama izine rastlanmadı. Kimse, bunun intihar ya da cinayet olduğunu söylemiyor.

Bu, şüpheli bir ölüm ve biz de olayı aydınlatana kadar soruşturmaya devam edeceğiz" dedi. Nisman'ın adı açıklanmayan yardımcısı, savcının kendini korumak için silah istediğini, bu nedenle tabancayı pazar sabahı Nisman'ın 13. kattaki evine bizzat götürdüğünü söyledi. Yardımcısının, Nisman'ı sağ gören son kişi olduğu sanılıyor.

Arjantin'de Kirchner hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu

Ülke tarihindeki en kanlı saldırı olan terör eylemini araştırması için atanan Nisman'ın dün parlamentoda yapılacak kapalı oturumda Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ve Dışişleri Bakanı Hector Timerman'ın adlarının geçtiği soruşturmayla ilgili bilgi vermesi bekleniyordu. 

BAĞLANTILARI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞMAKLA SUÇLUYORDU

Nisman, Devlet Başkanı Fernandez de Kirchner'i, Dışişleri Bakanı Timerman'ı ve diğer bazı yetkilileri Tahran ile ticari ilişkilerin zarar görmemesi için 18 Temmuz 1994'te Arjantin-İsrail Derneği'ne (AMIA) düzenlenen bombalı saldırıda İran ile bağlantıları örtbas etmeye çalışmakla suçluyordu.

Nisman, Fernandez'in Tahran'a sığır eti ve bakliyat satıp karşılığında petrol ve doğalgaz almak için İranlı zanlılar hakkında Interpol tarafından çıkarılan tutuklama emrinin kaldırılması için girişimde bulunduğunu ileri sürmüştü. Söz konusu iddiaları dile getirdiğinde hükümet kanadından sert eleştiri alan Nisman, ölmekten korkmadığını açıklamıştı.
AMIA saldırısında 85 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. 
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 11:48

YORUM EKLE