Sudan'da kabine değişikliği

Sudan'da Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hükümetindeki bazı bakanlıklarda değişikliğe gidildi.

Sudan'da kabine değişikliği

Devlet Başkanı Beşir'in 1989'da iktidarı ele geçirmesinden bu yana ilan edilen hükümetlerde görev yapan eski bakanlardan birçoğunun yeni kabinede yer almadığı belirtiliyor.

Sudan'da iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin (UKP) basın bürosundan yapılan açıklamada, kabine değişikliğiyle pek çok yeni ismin katıldığı hükümette devlet başkanı Beşir'in yardımcılarının da değiştiği ifade edildi.

Basın mensuplarına açıklama yapan UKP Başkan Yardımcısı Nafi Ali Nafi, kabinenin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı kurumunda da değişikliğe gidildiğini belirterek, kendisinin yanı sıra cumhurbaşkanları yardımcıları Ali Osman Taha ve el-Hac Adem Yusuf Abdullah'ın yerlerine yeni isimlerin getirildiğini açıkladı.

Nafi, Bekri Hasan Salih'in Devlet Başkanı Beşir'in birinci yardımcılığına getirildiğini, Hasbu Abdurrahman ile İbrahim Gandur'un da Beşir'in atanan diğer yardımcıları olduğunu söyledi.

Nafi Ali Nafi, kabine değişikliğinden önce Sudan Devlet Başkanı Beşir'in yardımcılığı görevini üstleniyordu.

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti ile Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin'in koltuğunu koruduğu kabinede İçişleri, Eğitim, Ekonomi, Elektrik, Petrol, Tarım, Kültür, Barajlar ve Devlet Başkanlığı İşlerinden Sorumlu Bakanlıklarda da değişikliğe gidildi.

Anayasasında başbakanlık makamının bulunmadığı Sudan'da Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, hükümet başkanlığı görevini de yürütüyor.

Beşir, dün yaptığı açıklamada, yardımcısı Ali Osman Taha'nın "gençlerin önünü açmak için istifa ettiğini duyurmuş, istifanın aralarındaki bir ihtilaftan kaynaklanmadığını" söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2013, 02:58

YORUM EKLE