Şantaj yapmaktan vazgeç!

Avrupa Merkez Bankası'nın bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırmasının ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü 'Kimsenin bize şantaj yapmasına müsaade etmeyiz' dedi.

Şantaj yapmaktan vazgeç!

Avrupa Merkez Bankası'nın, bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırmasına tepki gösteren hükümet bu kararı “şantaj” olarak nitelendirdi. Yunanistan hükümeti sözcüsü Gavriil Sakelaridis, halka endişe edilecek birşey olmadığını vurgulayarak bunun pazarlıklarda bir siyasi baskı oluşturmak için alındığını söyledi. 

Sözcü Gavriil Sakelaridis Yunan Mega televizyonuna yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’ye de gözdağı vererek “Biz kimseyi şantaj etmiyoruz ancak kimsenin de bize şantaj yapmasına müsaade etmeyiz” sözleri etti. Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmemesinin likit akışının önüne geçemeyeceğinide hatırlatan sözcü, halka sakin olma çağrısı yaptı. 

Yunanistan hükümeti sözcüsü Gavriil Sakelaridis’in bu açıklamalarına rağmen halk bu akşam Avrupa Merkez Bankası aleyhine bir gösteri yapma kararı aldı. Yerel saat ile 18.00’de meydanların doldurulmasını isteyen Syriza partisi yandaşlarının sosyal medya aracılığı ile örgütlenerek AMB aleyhine sloganlar atması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 15:13

YORUM EKLE