Saldırıyı Nusra Cephesi üstlendi

Suriye'de yönetime karşı savaşan gruplardan 'Nusra Cephesi', İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen bombalı saldırı eylemini üstlendi...

Saldırıyı Nusra Cephesi üstlendi

 Nusra Cephesi'nden yapılan açıklamada, söz konusu eylemi üyeleri olan 2 kişinin gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, ''İki bomba yüklü araç, İçişleri Bakanı'nın dinlenme odasının önüne park edildi ve uzaktan patlatıldı. Sonrasında yaşanan çatışmada çok sayıda subay öldürüldü. Eylemi gerçekleştiren iki üyemiz de bu çatışmada hayatını kaybetti'' ifadesine yer verildi.

Öte yandan, Lübnan'dan yayın yapan ve Suriye rejimine yakınlığıyla bilinen ''Meyadin'' televizyonu, ''İçişleri Bakanı Muhammed el-Şiar'ın saldırıda yaralandığını'' ileri sürdü.

ABD yönetimi, önceki gün Nusra Cephesi'nin ''yabancı terör örgütleri listesi''ne alındığını açıklamıştı.

"HİLAFET'İN YARDIMCILARI" TUGAYI KURULDU

Suriye'nin Halep kentinin batı kırsalında savaşan muhalif silahlı grupların bir kısmı, ''Hilafet'in Yardımcıları'' adında bir tugay kurdu.

Ensaru-ş Şeria, Abdullah bin Zübeyr, Ricalullah(Allah'ın adamları), Şehit Mustafa Abdürrezzak ve Suyufurrahman(Rahman'ın kılıçları) isimli birlikler ''Hilafetin Yardımcıları'' tugayını kurduklarını açıkladı.

Muhalif savaşçılar sosyal medya üzerinden yaptıkları görüntülü açıklamada, tugayın kuruluş amacını ''Baas rejimini yıkmak ve Hilafeti getirmek'' olarak vurguladı.

Ülkedeki diğer muhalifleri ve ÖSO'ya bağlı birlikleri de kendilerine katılmaya davet eden grup komutanı, ''Dış güçlerle silah için işbirliği yapılmasına karşı çıktıklarını'' belirtti.  

Açıklamanın sonunda ise görüntüdeki yaklaşık 100 kişilik grup hep birlikte ''İslamın koruyucuları olacakları''na dair yemin etti.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Siyasi Danışmanı Bessam ed-Dade, ÖSO'nun, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Konseyi'ne (SMDK) katılmayı prensipte onayladığını söylemişti.

AFAD: 138 BİN SURİYE VATANDAŞI VAR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de 138 bin 965 Suriye vatandaşı bulunduğunu bildirdi.

AFAD'tan yapılan açıklamada, Suriye'den gelenler için Hatay'da 5, Şanlıurfa'da 2, Gaziantep'te 3, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman'da birer olmak üzere toplam 13 çadır kent ile Kilis'te 12 bin kişilik konteyner kent kurulduğu anımsatıldı.

Ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle bugüne kadar Türkiye'ye gelen 195 binden fazla Suriyeli'nin her türlü insani yardım ihtiyacının karşılandığı belirtilen açıklamada, çadır ve konteyner kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetlerin  verildiği ifade edildi.

AFAD'ın gönderdiği ödenekler ile kurulan kamplarda, okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer aldığı, konteyner ve çadır kentlerde 3 öğün sıcak yemek verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

''Bugüne kadar ülkemize 196 bin 311 Suriye vatandaşı giriş yaptı, 57 bin 346 Suriye vatandaşı ülkesine döndü. Bugün itibarıyla, Hatay'da 12 bin 815, Gaziantep'te 24 bin 949, Kilis'te 13 bin 594, Şanlıurfa'da 55 bin 238, Kahramanmaraş'ta 16 bin 265 kişi, Osmaniye'de 7 bin 774 kişi ve Adıyaman'da 7 bin 684 kişi barındırılıyor.

102'si refakatçi, 544'ü hasta ve yaralı olmak üzere toplam 646 kişi hastanede bulunuyor. Hastanedekilerle birlikte barınma merkezlerinde toplam 138 bin 965 Suriye vatandaşı kalıyor.''

ÖLÜ SAYISI 103'E YÜKSELDİ

Suriye'de ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 103'e yükseldiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ordu birliklerinin, havan topu ve roketlerle gerçekleştirdiği saldırılarda, Halep'te 35, Şam'ın banliyölerinde 32, Haseke'de 10, Deyru'z Zor kentinde 9, İdlib'de 6, Dera'da 4, Humus'ta 3, Rakka'da 2, Hama ve Lazkiye'de 1'er olmak üzere ülke genelinde ölenlerin sayısının 103'e çıktığını duyurdu.

Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), bir savaş uçağının Halep'in Safiyra beldesine ''fosfor bombası'' atması sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını ileri sürdü. SRGC, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Halep'te çok sayıda tank ve askeri aracın bulunduğu bir birliğin kontrolünü ele geçirdiğini ve kentin birçok bölgesinde elektriklerin kesik olduğunu belirtti.

Şam'ın Rükneddin bölgesinde şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini kaydeden SRGC, patlamada maddi hasarın meydana geldiğini can kayıplarının yaşanmadığını bildirdi.

Suriye Genel Devrim Konseyi üyesi Ebu Fahd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şam'ın güney ve doğu bölgelerinde bazı evlerin savaş uçaklarınca bombalanması sonucu yıkıldığını aktardı. Şehrin birçok bölgesinde elektriklerin olmamasından dolayı halkın odun toplayarak ısınmaya çalıştığını ifade eden Fahd, gıda ve yakıt sıkıntısından dolayı trajedilerin yaşandığını söyledi.

Fahd, Halep'te çok sayıda askerin mühimmatlarıyla ordudan ayrıldığını iddia ederek, ''Ordu birlikleri kontrolünü kaybettiği yerlerde, yasaklı silahlar dahil her türlü silahı kullanıyor'' diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2012, 11:45

YORUM EKLE