"Rusya Gebele’ yi askeri üsse çevirmek istiyor"

Rusya’nın Azerbaycan’da kiraladığı Gebele radar üssünü askeri üsse çevirmek istediği bildirildi. Azerbaycan kaynaklı APA haber ajansı ismi açıklanmayan askeri bir yetkiliye istinaden yaydığı haberde, radar üssü konusunda Rusya ile Azerbaycan...

Rusya’nın Azerbaycan’da kiraladığı Gebele radar üssünü askeri üsse çevirmek istediği bildirildi. Azerbaycan kaynaklı APA haber ajansı ismi açıklanmayan askeri bir yetkiliye istinaden yaydığı haberde, radar üssü konusunda Rusya ile Azerbaycan arasındaki anlaşmazlığın sadece kira zammı olmadığı illeri sürüldü. Rusya’nın radar üssünün mevcut statüsünü değiştirerek askeri üs haline getirmek istediği dile getirildi. Tarafların bu nedenle anlaşamadığı belirtildi.
Ajans, Rusya tarafının Gebele radar üssü ile ilgili söz konusu bu isteğin Azerbaycan Anayasası’na uygun olmadığına dikkat çekildi. Azerbaycan Anayasası ülke topraklarını başka bir ülkeye askeri amaçla üs olarak tahsisini yasaklıyor.
Askeri yetkili, Azerbaycan tarafının radar üssünün mevcut statüsü korunarak kira mukavelesi imzalamaya sıcak baktığı ve Rusya tarafının da farklı bir alternatifinin olamayacağını bildirdi. Bu çerçevede tarafların temsilcilerinin kısa süre içerisinde müzakereler için tekrar masaya oturacağı bildirildi.
Azerbaycan'ın Gebele şehrinde bulunan ve 1985 yılında kullanıma giren "Daryal" tipi radar üssü SSCB'nin füze savunma kompleksinin 8 baz istasyonundan biri idi. Radar üssü 6000 kilometre çapındaki (İran, Türkiye, Hindistan dahil Ortadoğu'yu bütünüyle, ayrıca Hint Okyanusu ve Avustralya kıtasının bir kısmını) araziyi kontrol olanaklarına sahip. Üs, ayrıca, bu bölgelerden atılabilecek orta mesafeli, nükleer başlıklı füzelerin ilk atış anından itibaren yerini ve rotasını tespit edebiliyor.
Azerbaycan radar üssünü 2002 yılında imzalanan anlaşma uyarınca Rusya’ya yılda 7 milyon dolar karşılığı 2012 yılına kadar kiraya verdi. Azerbaycan bahse konu üs için Rusya'dan yıllık 300 milyon dolar istiyor.

YORUM EKLE