Rejim mühimmat sıkıntısı çekiyor

Suriye'nin Halep kentini kuşatma altında tutan Esed'e bağlı birliklerin büyük çapta gıda, yakıt ve mühimmat sıkıntısı çektiği bildirildi.

Rejim mühimmat sıkıntısı çekiyor
HALEP 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ebu Zeydan, Halep'i kuşatma altında tutan 46'ncı Alay'ın, ÖSO tarafından düzenlenen havan topu saldırılarıyla büyük zayiat verdiğini ve rejime bağlı güçlerin Halep kırsalına düzenlediği saldırıların da yüzde 97 gerilediğini belirtti.

Zeydan, son dönemde çok sayıda askerin Esed rejiminden ayrılarak ÖSO saflarına geçmesinin de rejime bağlı güçlerde zafiyete yol açtığını kaydetti. 

Ölü sayısı 102'ye yükseldi

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ordu birliklerinin başkent Şam'ın Kabun, Zemelka, Kadem, Mudamiye, Kadem ve Cobar bölgelerini top ateşine tutması sonucu 49 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Örgüt, saldırıda birçok kişinin yaralandığını, çok sayıda evin yıkıldığını, Aseli ve Tişrin bölgelerinde ise Suriye Ordusu ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında sokak çatışmalarının yaşandığı kaydetti.

SNHR, Şam'da 49, Halep'te 25, İdlib'te 18, Humus'ta 4, Kuneytra'da 3, Deyru'z Zor, Hama ve Lazkiye'de birer olmak üzere ölenlerin sayısının 102'ye yükseldiğini duyurdu.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), ordu birliklerinin Halep'in Mera'a kasabasını tank ateşine tuttuğunu, Sağur ve Kerm Cebel bölgesinde ÖSO ile çatıştığını, ÖSO'nun birçok bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti.

 

YORUM EKLE