Putin'den sürpriz karar!

Putin bu sabah sürpriz bir kararla, Ukrayna sınırında tatbikat yapan Rus askerlerine, üslerine dönmeleri yönünde talimat verdi.

Putin'den sürpriz karar!

 ABD'nin ısrarlı sert uyarıları sonuç mu verdi? Putin, Rus ordusunun batı ve merkez askeri bölgelerindeki tatbikatları resmi olarak bitirme emri verdi. Talimat, Kırım'da son dönemde sayıları 16 bine kadar çıktığı iddia edilen Rus askerlerini kapsamıyor. 


Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, ''Rus ordularının başkomutanı Vladimir Putin, tatbikata katılan batı ve merkez askeri bölgelerindeki birliklerin kalıcı üslerine dönmeleri emrini verdi'' denildi.
ABD yönetimi, her türlü seçeneğin masada olduğunu söyleyen ve Rusya'ya yaptırım hazırlıklarının başladığını açıklamıştı.

150 BİN ASKER, 90 SAVAŞ UÇAĞI

Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre, Rus ordusunun savaş hazırlığının test edilmesi amacıyla düzenlenen ani denetime yaklaşık 150 bin asker, 90 savaş uçağı, 120'nin üzerinde helikopter, 880 tank ve 1200 askeri araç katıldı.

Rus savaş uçakları sınır boyunca devriye uçuşu gerçekleştirirken, tatbikatta IL-78 havada yakıt ikmal uçağı da görev aldı. Denetim kapsamında kara ve deniz birliklerinde de tatbikat düzenlendi. Askeri birlikler kendilerine verilen görevleri belirli bir program dâhilinde yerine getirdi. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun batı ve merkez askeri bölgelerinde yapılan denetimin Ukrayna'daki durumla hiçbir bağlantısı olmadığını söylemişti. Putin, dün Şoygu ile Leningrad bölgesindeki askeri tatbikatı izlemiş ve detaylı bilgi almıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 13:00

YORUM EKLE