Ölenlerin arasında iki Türk hacı adayı...

Kabe’de birkaç gündür devam eden şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Mescid-i Haram’daki genişletme çalışmaları sırasında 50-55 metre uzunluğundaki vinç hacı adaylarının üzerine devrildi.

Dünya 12.09.2015, 09:16 12.09.2015, 09:17
3
Ölenlerin arasında iki Türk hacı adayı...
 Kazada 107 kişi hayatını kaybederken, 238 kişi ise yaşanan faciada yaralandı. 
 
Mekke'deki Diyanet yetkililerinden alınan bilgilere göre Kabe'deki vinç kazasında Trabzonlu bir Türk hacı adayı da yaşamını yitirdi. Mekke’de yaşanan vinç kazasında 19 Türk yaralandı. Yaralılar Mekke’deki Diyanet Hastanesi’ne getirildi ve durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
 
Russia Today’ın haberine göre ise kaza Kabe’deki vince yıldırım düşmesi sonucunda gerçekleşti. 
 
Mescid-i Haram’da genişletme çalışmaları 4 yıl önce başlamıştı. Kaza hacı olmak için yüz binlerce Müslümanın Mekke’ye geldiği bir dönemde meydana geldi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ'DEN AÇIKLAMA
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Bizim  hacılarımızdan, öncelikle 19 hacımızın yaralı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.  Bunların 13 tanesi bizatihi kendi hastanemizde, herhangi bir hayati tehlikesi yok  Allah'a hamdolsun. Her birisi kısa sürede, küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek  konumdalar ancak 6 hacı adayımız Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Aynı  şekilde onların da her birine arkadaşlarımız ulaştılar, hiç birisinin herhangi  bir hayati tehlikesi yok" dedi. 

Görmez, Mekke'de yaşanan vinç kazasına ilişkin Diyanet İşleri  Başkanlığında gazetecilere açıklama yaptı. 

Mekke'de son yılların en büyük çöl fırtınasının yaşandığını belirten  Görmez, "Devrilen bir vinç neticesinde pek çok hacı, dünyadan hac ibadetini  yapmayan giden hacılar hayatını kaybetti. Hacı adaylarımız da aynı şekilde  yaralandı. Suudi Arabistan makamlarının bize verdiği bilgiye göre, 87 hacı  dünyadan hayatını kaybetti, Hakkın rahmetine kavuştu. Ben öncelikle vefat  edenlere, Allah'tan rahmet yaralılara da Rabbimizden şifa diliyorum" diye  konuştu. 
Türkiye'den 65 bin vatandaşın hac ibadetini yapmak için Suudi  Arabistan'da bulunduğunu ifade eden Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın bütün  telefonları kilitlendi. Merak içerisinde bizlerden haber bekliyorlar. Biz de  Suudi Arabistan'da bulunan sağlık ekibimizle ve bütün ekibimizle iletişim içinde  olduk" ifadelerini kullandı. 

 

Görmez, şöyle devam etti: 

"Bizim hacılarımızdan, öncelikle 19 hacımızın yaralı olduğunu öğrenmiş  bulunuyoruz. Bunların 13 tanesi bizatihi kendi hastanemizde, hayati tehlikesi yok  Allah'a hamdolsun. Her birisi kısa sürede, küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek  konumdalar ancak 6 hacı adayımız Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Aynı  şekilde onların da her birine arkadaşlarımız ulaştılar, hiç birisinin herhangi  bir hayati tehlikesi yok, yine aynı şekilde Allah'a hamdolsun ama bir takım  kırıkları var küçük de olsa yaraları var. Küçük de olsa bir takım operasyonları  söz konusu." 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile olayın olduğu andan itibaren  iletişim halinde olduklarını ifade eden Görmez, şunları kaydetti: 

"Kendisi eğer Türkiye'ye hastanelere nakledilmesi gereken herhangi bir  hacı adayımız varsa uçak ambulansların hazırlanacağını ifade ettiler. Bunu  gerektirecek herhangi bir hasta nakli söz konusu değil. Yaralılarımızın  hiçbirisinin hayati tehlikesi yok. 19 yaralımızın hiçbirisinin herhangi  hayati  tehlikesi yok, sadece küçük operasyonlar geçiren hacı adaylarımız var. Bunların  her birisi belirlendi, her birisinin ailesine müftülerimiz, ilçe, il müftülerimiz  kendilerine haber veriyorlar. Ayrıca tabi 2 tane de vefatımız var, vefat eden  hacı adaylarımızın tesbiti yapılmış durumda ancak bu tespit görgü tanıklarına  dayanmaktadır. Bir tanesi bizatihi yanında bulunan bir arkadaşının ifadesi, bir  tanesini de bizatihi eşi tarafından ifade edildiği için şimdilik kayıtlarımızda  biz vefat ettiğini ifade ediyoruz. Fakat kesin neticeye kavuşturmadan bizatihi  vefat edip etmediğini resmen tespit etmeden onu şimdilik bildirmeyi doğru  bulmuyoruz." 

Görmez, Mekke'de Kabe etrafında uzun süredir devam eden inşaat  çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: 

"Artık hakikaten, bütün İslam dünyası olarak bu büyük ibadetin  vinçlerin gölgesinden kurtulması, kısa sürede artık bu inşaatın bitmesi en büyük  temennimiz. İnşallah en kısa zamanda bütün dünyadan giden hacı adaylarımız,  ibadetlerini en güzel bir şekilde yerine getirirler." 
 
HAYATINI KAYBEDEN VE YARALANAN HACI ADAYLARINI İSİMLERİ BELLİ OLDU
 
Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri 19 yaralı Türk hacı adaylarının hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. Hayatını kaybedenler hakkında Suudi yetkililerden resmi bilgi gelmediğine dikkat çekilirken, olaya şahit olan Türk hacı adaylarının verdikleri bilgilere göre 2 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği kesinlik kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de feci kazada iki Türk hacı adayının hayatlarını kaybettiğini belirtti.
 
Hacı adaylarının arkadaşlarından alınan bilgiye göre hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının isimleri ise İstanbul’dan Abdulkadir Gökmen ve Trabzon’dan Erol Karaağaçlı olarak bildirildi.
 
Alınan ilk bilgilere çoğunluğu ayakta tedavi gören yaralıların isimleri şöyle:
 
“Mehmet Ali Ünal, Nurettin Günaydın, İrfan Okullu, İsa Saral, Feride Karaağaçlı, Hasan Yoldaş, Cennet Kavas, Mehmet Türkmen, Safiye Yıldız, Habip Barlalı, Yusuf Emsal, Hüssam Vahid, Refiye Üret, Abdulah Üresin, Abdülgazi Savaş, Zeki Eldem, Mustafa Boz, Hasan Apaydın.”
 
Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz Al Suud'u telefonla aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'u telefonla arayarak Kabe'de yaşanan elim hadisenin kendisini de derinden üzdüğünü belirtti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre telefon görüşmesi bu gece 23.25'te gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Haram'daki vincin düşmesi neticesinde hayatlarını kaybeden hacı adaylarına Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu vesile ile Suud Kralı Selman'a, Yemen'deki çatışmalarda hayatlarını kaybeden Suudi askerleriyle ilgili olarak da taziyelerini ilettiği kaydedildi. Kral Selman'ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu acılı günde üzüntülerini paylaşmasından dolayı teşekkür ettiği öğrenildi.

Kabe'de görevli doktor Furkan: Rüzgardan sonra vinç devrildi

Doktor Muhammet Abdullah Furkan, Kabe'de meydana gelen  vinç kazasıyla ilgili, "Rüzgardan sonra vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük  ihtimalle. Safa ve Merve'den tavaf alanlarına doğru geldi. Tavaf alanında en alt  kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu, çok ciddi sıkıntılar vardı" dedi. 
Furkan, doktor olduğunu, İstanbul'dan görevli olarak geldiğini  belirterek, olay anında tavaf alanının alt katında olduğunu söyledi. 
Bölgede şiddetli rüzgar çıktığını belirten Furkan, "Rüzgardan sonra  vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük ihtimalle. Safa ve Merve'den tavaf alanlarına  doğru geldi. Tavaf alanında en alt kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu,  çok ciddi sıkıntılar vardı. Vincin düştüğünü gördüm. Büyük ihtimalle yıldırım  düştü. Çünkü o kadar fazla vinci düşürecek kadar rüzgarlı değildi" diye konuştu. Tavaf alnının en alt katında olduğu için dışarıdaki hasarı  göremediğini anlatan Furkan, "İçeride hasar yaratacak bayağı bir parça vardı. Ben  15 kadar hastaya müdahale ettim. Benim müdahale ettiklerimde ölü yoktu. Bir iki  tane durumu kritik hasta vardı ama orada koştururken Safa Merve ve 3. katta 500  sayısından bahsediliyordu" ifadelerini kullandı. 

Gazetecilerin, "Türk hacılardan ölen var mı?" sorusu üzerine Furkan,  "Ben 3 tane biliyorum" yanıtını verdi. 
Bir başka görgü tanığı da 2 Türk'ün vefat ettiğini gördüğünü ifade  etti. 

HACI ADAYI OLAY ANINI ANLATTI
Kabe’de vinç devrilmesi sonucunda çok sayıda hacı adayı hayatını kaybetti. Hac görevini yerine getirmek için Mekke’ye giden Servet Oğuzhan isimli hacı adayı olay anını anlattı.  

  Kabe’de akşam saat 17.00 sıralarında başlayan sağanak yağış ve fırtına ile birlikte Kabe’nin etrafında bulunan vinçlerden birisi devrildi. Devrilen vincin parçaları tavaf yapılan alanın beton tavanını çökerterek yüzlerce insanın üstüne düştü. Bu sırada tavafta bulunan onlarca hacı adayı yaralandı.
 
Felaket yaşandığı sırada olay yerinde bulunan Elazığlı hacı adayı Servet Oğuzhan vincin devrilme anları ve sonrasında yaşananları İHA muhabirine anlattı. Çok şiddetli yağmur yağdığını belirten Oğuzhan, “Akşam saatlerinde çok yağmur yağdı. Şimşekler çok hızlı bir şekilde çakıyordu. Bir anda bir ses duyduk olay yerine gittiğimizde çok sayıda yarılı ve baygın olan insanları gördük. Duvarın üstüne düşen vinç Kabe’de tavaf yapanların üzerine düştü. Olaydan sonra bizleri otellerimize götürdüler. Şuanda otelimizden dışarıya çıkamıyoruz. Yaralı Türklerinde olduğu söyleniyor. Yağmur sağanak şekilde halen devam ediyor” dedi.

  Öte yandan olay yerinden gelen fotoğraflar kazanın ne kadar büyük olduğunu ise gözler önüne serdi. Olayda yaralananların bölgeye sevk edilen çok sayıda ambulanslarla hastanelere sevk edildiği öğrenildi.
 

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 32 33
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 32 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 33 59
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 33 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24
izmir escort escort izmir izmir escort escort antalya porno izle türk porno