Ölenlerin arasında iki Türk hacı adayı...

Kabe’de birkaç gündür devam eden şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Mescid-i Haram’daki genişletme çalışmaları sırasında 50-55 metre uzunluğundaki vinç hacı adaylarının üzerine devrildi.

Ölenlerin arasında iki Türk hacı adayı...
 Kazada 107 kişi hayatını kaybederken, 238 kişi ise yaşanan faciada yaralandı. 
 
Mekke'deki Diyanet yetkililerinden alınan bilgilere göre Kabe'deki vinç kazasında Trabzonlu bir Türk hacı adayı da yaşamını yitirdi. Mekke’de yaşanan vinç kazasında 19 Türk yaralandı. Yaralılar Mekke’deki Diyanet Hastanesi’ne getirildi ve durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
 
Russia Today’ın haberine göre ise kaza Kabe’deki vince yıldırım düşmesi sonucunda gerçekleşti. 
 
Mescid-i Haram’da genişletme çalışmaları 4 yıl önce başlamıştı. Kaza hacı olmak için yüz binlerce Müslümanın Mekke’ye geldiği bir dönemde meydana geldi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ'DEN AÇIKLAMA
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Bizim  hacılarımızdan, öncelikle 19 hacımızın yaralı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.  Bunların 13 tanesi bizatihi kendi hastanemizde, herhangi bir hayati tehlikesi yok  Allah'a hamdolsun. Her birisi kısa sürede, küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek  konumdalar ancak 6 hacı adayımız Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Aynı  şekilde onların da her birine arkadaşlarımız ulaştılar, hiç birisinin herhangi  bir hayati tehlikesi yok" dedi. 

Görmez, Mekke'de yaşanan vinç kazasına ilişkin Diyanet İşleri  Başkanlığında gazetecilere açıklama yaptı. 

Mekke'de son yılların en büyük çöl fırtınasının yaşandığını belirten  Görmez, "Devrilen bir vinç neticesinde pek çok hacı, dünyadan hac ibadetini  yapmayan giden hacılar hayatını kaybetti. Hacı adaylarımız da aynı şekilde  yaralandı. Suudi Arabistan makamlarının bize verdiği bilgiye göre, 87 hacı  dünyadan hayatını kaybetti, Hakkın rahmetine kavuştu. Ben öncelikle vefat  edenlere, Allah'tan rahmet yaralılara da Rabbimizden şifa diliyorum" diye  konuştu. 
Türkiye'den 65 bin vatandaşın hac ibadetini yapmak için Suudi  Arabistan'da bulunduğunu ifade eden Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın bütün  telefonları kilitlendi. Merak içerisinde bizlerden haber bekliyorlar. Biz de  Suudi Arabistan'da bulunan sağlık ekibimizle ve bütün ekibimizle iletişim içinde  olduk" ifadelerini kullandı. 

 

Görmez, şöyle devam etti: 

"Bizim hacılarımızdan, öncelikle 19 hacımızın yaralı olduğunu öğrenmiş  bulunuyoruz. Bunların 13 tanesi bizatihi kendi hastanemizde, hayati tehlikesi yok  Allah'a hamdolsun. Her birisi kısa sürede, küçük tedavilerle ayağa kalkabilecek  konumdalar ancak 6 hacı adayımız Suudi Arabistan hastanelerine nakledildi. Aynı  şekilde onların da her birine arkadaşlarımız ulaştılar, hiç birisinin herhangi  bir hayati tehlikesi yok, yine aynı şekilde Allah'a hamdolsun ama bir takım  kırıkları var küçük de olsa yaraları var. Küçük de olsa bir takım operasyonları  söz konusu." 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile olayın olduğu andan itibaren  iletişim halinde olduklarını ifade eden Görmez, şunları kaydetti: 

"Kendisi eğer Türkiye'ye hastanelere nakledilmesi gereken herhangi bir  hacı adayımız varsa uçak ambulansların hazırlanacağını ifade ettiler. Bunu  gerektirecek herhangi bir hasta nakli söz konusu değil. Yaralılarımızın  hiçbirisinin hayati tehlikesi yok. 19 yaralımızın hiçbirisinin herhangi  hayati  tehlikesi yok, sadece küçük operasyonlar geçiren hacı adaylarımız var. Bunların  her birisi belirlendi, her birisinin ailesine müftülerimiz, ilçe, il müftülerimiz  kendilerine haber veriyorlar. Ayrıca tabi 2 tane de vefatımız var, vefat eden  hacı adaylarımızın tesbiti yapılmış durumda ancak bu tespit görgü tanıklarına  dayanmaktadır. Bir tanesi bizatihi yanında bulunan bir arkadaşının ifadesi, bir  tanesini de bizatihi eşi tarafından ifade edildiği için şimdilik kayıtlarımızda  biz vefat ettiğini ifade ediyoruz. Fakat kesin neticeye kavuşturmadan bizatihi  vefat edip etmediğini resmen tespit etmeden onu şimdilik bildirmeyi doğru  bulmuyoruz." 

Görmez, Mekke'de Kabe etrafında uzun süredir devam eden inşaat  çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: 

"Artık hakikaten, bütün İslam dünyası olarak bu büyük ibadetin  vinçlerin gölgesinden kurtulması, kısa sürede artık bu inşaatın bitmesi en büyük  temennimiz. İnşallah en kısa zamanda bütün dünyadan giden hacı adaylarımız,  ibadetlerini en güzel bir şekilde yerine getirirler." 
 
HAYATINI KAYBEDEN VE YARALANAN HACI ADAYLARINI İSİMLERİ BELLİ OLDU
 
Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri 19 yaralı Türk hacı adaylarının hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. Hayatını kaybedenler hakkında Suudi yetkililerden resmi bilgi gelmediğine dikkat çekilirken, olaya şahit olan Türk hacı adaylarının verdikleri bilgilere göre 2 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği kesinlik kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de feci kazada iki Türk hacı adayının hayatlarını kaybettiğini belirtti.
 
Hacı adaylarının arkadaşlarından alınan bilgiye göre hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının isimleri ise İstanbul’dan Abdulkadir Gökmen ve Trabzon’dan Erol Karaağaçlı olarak bildirildi.
 
Alınan ilk bilgilere çoğunluğu ayakta tedavi gören yaralıların isimleri şöyle:
 
“Mehmet Ali Ünal, Nurettin Günaydın, İrfan Okullu, İsa Saral, Feride Karaağaçlı, Hasan Yoldaş, Cennet Kavas, Mehmet Türkmen, Safiye Yıldız, Habip Barlalı, Yusuf Emsal, Hüssam Vahid, Refiye Üret, Abdulah Üresin, Abdülgazi Savaş, Zeki Eldem, Mustafa Boz, Hasan Apaydın.”
 
Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz Al Suud'u telefonla aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'u telefonla arayarak Kabe'de yaşanan elim hadisenin kendisini de derinden üzdüğünü belirtti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre telefon görüşmesi bu gece 23.25'te gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Haram'daki vincin düşmesi neticesinde hayatlarını kaybeden hacı adaylarına Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu vesile ile Suud Kralı Selman'a, Yemen'deki çatışmalarda hayatlarını kaybeden Suudi askerleriyle ilgili olarak da taziyelerini ilettiği kaydedildi. Kral Selman'ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu acılı günde üzüntülerini paylaşmasından dolayı teşekkür ettiği öğrenildi.

Kabe'de görevli doktor Furkan: Rüzgardan sonra vinç devrildi

Doktor Muhammet Abdullah Furkan, Kabe'de meydana gelen  vinç kazasıyla ilgili, "Rüzgardan sonra vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük  ihtimalle. Safa ve Merve'den tavaf alanlarına doğru geldi. Tavaf alanında en alt  kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu, çok ciddi sıkıntılar vardı" dedi. 
Furkan, doktor olduğunu, İstanbul'dan görevli olarak geldiğini  belirterek, olay anında tavaf alanının alt katında olduğunu söyledi. 
Bölgede şiddetli rüzgar çıktığını belirten Furkan, "Rüzgardan sonra  vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük ihtimalle. Safa ve Merve'den tavaf alanlarına  doğru geldi. Tavaf alanında en alt kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu,  çok ciddi sıkıntılar vardı. Vincin düştüğünü gördüm. Büyük ihtimalle yıldırım  düştü. Çünkü o kadar fazla vinci düşürecek kadar rüzgarlı değildi" diye konuştu. Tavaf alnının en alt katında olduğu için dışarıdaki hasarı  göremediğini anlatan Furkan, "İçeride hasar yaratacak bayağı bir parça vardı. Ben  15 kadar hastaya müdahale ettim. Benim müdahale ettiklerimde ölü yoktu. Bir iki  tane durumu kritik hasta vardı ama orada koştururken Safa Merve ve 3. katta 500  sayısından bahsediliyordu" ifadelerini kullandı. 

Gazetecilerin, "Türk hacılardan ölen var mı?" sorusu üzerine Furkan,  "Ben 3 tane biliyorum" yanıtını verdi. 
Bir başka görgü tanığı da 2 Türk'ün vefat ettiğini gördüğünü ifade  etti. 

HACI ADAYI OLAY ANINI ANLATTI
Kabe’de vinç devrilmesi sonucunda çok sayıda hacı adayı hayatını kaybetti. Hac görevini yerine getirmek için Mekke’ye giden Servet Oğuzhan isimli hacı adayı olay anını anlattı.  

  Kabe’de akşam saat 17.00 sıralarında başlayan sağanak yağış ve fırtına ile birlikte Kabe’nin etrafında bulunan vinçlerden birisi devrildi. Devrilen vincin parçaları tavaf yapılan alanın beton tavanını çökerterek yüzlerce insanın üstüne düştü. Bu sırada tavafta bulunan onlarca hacı adayı yaralandı.
 
Felaket yaşandığı sırada olay yerinde bulunan Elazığlı hacı adayı Servet Oğuzhan vincin devrilme anları ve sonrasında yaşananları İHA muhabirine anlattı. Çok şiddetli yağmur yağdığını belirten Oğuzhan, “Akşam saatlerinde çok yağmur yağdı. Şimşekler çok hızlı bir şekilde çakıyordu. Bir anda bir ses duyduk olay yerine gittiğimizde çok sayıda yarılı ve baygın olan insanları gördük. Duvarın üstüne düşen vinç Kabe’de tavaf yapanların üzerine düştü. Olaydan sonra bizleri otellerimize götürdüler. Şuanda otelimizden dışarıya çıkamıyoruz. Yaralı Türklerinde olduğu söyleniyor. Yağmur sağanak şekilde halen devam ediyor” dedi.

  Öte yandan olay yerinden gelen fotoğraflar kazanın ne kadar büyük olduğunu ise gözler önüne serdi. Olayda yaralananların bölgeye sevk edilen çok sayıda ambulanslarla hastanelere sevk edildiği öğrenildi.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 09:17

YORUM EKLE