Obama'ya zehirli mektup

ABD Başkanı Barack Obama'ya "şüpheli madde" içeren mektup gönderildiği bildirildi. FBI, mektupta zehirli risin maddesinin bulunduğunu açıkladı.

Obama'ya zehirli mektup

 Amerikan gizli servisi, Başkan Barack Obama'ya gönderilmiş ve şüpheli madde ihtiva eden bir mektubun tespit edildiğini açıkladı. Mektubun takip merkezine dün geldiği belirtildi.


Obama'ya gönderilen "şüpheli mektup" üzerindeki ilk incelemelerin, zarfta risin maddesinin tespit edildiğini ortaya koyduğu bildirildi.
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ilk incelemeler sonucunda, Beyaz Saray'ın posta merkezine Obama'ya iletilmek üzere gönderilen mektupta zehirli risin maddesinin bulunduğunu açıkladı.
İlk testlerin yanıltıcı olabileceği düşüncesiyle mektup üzerindeki incelemelerin sürdüğü belirtildi.
MEKTUPTA NE YAZIYOR?
AP muhabirlerinin edindiği bilgiye göre, mektup "Bir yanlışı görmek ve açığa çıkarmamak, bu yanlışın sürmesine sessizce ortaklık etmektir. Ben KC. Bu mesajı onaylıyorum" sözlerini içeriyor.
Cumhuriyetçi Parti Mississippi Senatörü Roger Wicker'a da içinde öldürücü risin maddesi bulunan mektup gönderilmişti.
Wicker'a gönderilen mektupta da aynı ifadelerin yer aldığı, iki mektubun da ABD'nin Tennessee eyaletinin Memphis kentinden 8 Nisan'da gönderildiği anlaşılıyor.
FBI'ya göre "şüpheli mektup"ların Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırılarla bağlantılı olduğuna ilişkin gösterge bulunmuyor.

Ricinus communis (Kene otu) adlı bitkinin tohumlarından elde edilen, protein yapılı risin, vücutta protein üretimini durduran zehirli bir madde. Risinin insanda enjeksiyon veya solunumla alınması ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.
Risin uzun süre, otopsilerde tespit edilememesinden ötürü, istihbarat servisleri tarafından oldukça sık kullanıldı. Günümüzde enzim immunoassay denilen bir teknikle risin antikorları artık saptanabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 09:37

YORUM EKLE