Obama'nın gündemi Suriye olacak

Obama'yı ikinci döneminde Ortadoğu'da başta Suriye krizi ve İran'ın nükleer dosyası olmak üzere Türkiye'yi de ilgilendiren yoğun bir gündem bekliyor..

Obama'nın gündemi Suriye olacak

WASHINGTON - Mehmet Toroğlu

ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci döneminde dış politikası, Hillary Clinton'dan görevi devralacak senatör John Kerry'ye emanet.

Suriye, Obama'nın dış politika önceliklerinin en üst sıralarında yer alacak. Ama yine de Esed rejiminin kimyasal silah kullanması veya Rusya'nın ikna edilmesi gibi gelişmeler olmadan Suriye politikasında çok büyük bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Obama, ''balkon konuşmasında'' da vurguladığı gibi İran konusunda tüm seçenekler masada olsa da sorunu hala barışçıl yollardan çözmek istiyor. İran'ın yaptırımlarla izole edilmesinin de Obama'nın ikinci döneminde artarak sürmesi bekleniyor.

Barack Obama'nın, İsrail'de de Netanyahu'nun seçimleri tekrar kazanmasından sonra, ilk dönemde zaman zaman gerginliklere sahne olan ilişkilerin yeni dönemde nasıl seyir izleyeceği merak konusu. İsrail-Filisin meselesinin çözümünde, ABD Dışişleri Bakanı olması beklenen Kerry, müzakerelerde yeni bir rolü üstlenebilir. 

 

 

YORUM EKLE