Obama'nın adayı Yahudi lobilerini böldü

ABD Başkanı Obama'nın Savunma Bakanlığına eski senatör Hagel'ı aday göstermesi, ABD'deki Yahudi lobilerini böldü..

Obama'nın adayı Yahudi lobilerini böldü


WASHINGTON - Mehmet Toroğlu/Barışkan Ünal

ABD Başkanı Barack Obama'nın Savunma Bakanlığına eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel'ı aday göstermesi, ABD'deki en güçlü lobilerden olan ve ABD Kongresi üzerindeki etkisi bilinen Yahudi gruplarını böldü. Arap Amerikalılar ise Hagel'in adaylığından memnun. 

Arap Amerikan Enstitüsü Başkanı James Zogby, AA'ya yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın Hagel'ı savunma bakanlığına aday göstermesinden çok memnuniyet duyduğunu belirtti. Zogby, Obama'nın Hagel'a yönelik muhalefete göğüs germesini de takdir ettiğini dile getirdi.

ABD'deki en büyük İsrail lobisi American Israel Public Affairs Committee/AIPAC (Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi) Hagel'in adaylığına yönelik olumlu veya olumsuz bir duruş sergilemezken, diğer Yahudi lobileri üçe bölündü: Karşı çıkanlar, destekleyenler ve ihtiyatlı bir yol izleyenler. 

ABD'deki İsrail yanlısı çevrelerin birçoğu, Hagel'ın geçmişte "şüphe uyandıran" açıklamaları ve eylemleri konusunda ikna edici izahatlar ortaya koyması gerektiğini belirtiyor. 

Yahudi lobisinin kızgınlığı, Hagel'ın geçmişte, Yahudi lobisi, İsrail, İran gibi konulardaki bazı açıklama ve tavırlarından kaynaklanıyor.

YORUM EKLE