Myanmarlı Müslümanlar için söz verdi

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, çoğunluğunu Budistlerin oluşturduğu ülkesinde, Müslümanların haklarını korumak için elinden geleni yapacağı sözünü verdi.

Myanmarlı Müslümanlar için söz verdi

YANGON

Myanmarlıları "nefrete direnmeye" çağıran Thein Sein, "bazı kişilerin ifade özgürlüğünü suiistimal ettiğine ve dini çatışmaları tetiklediğine" işaret etti.

Thein Sein, hükümet talimatıyla oluşturulan ve Myanmar'ın Arakan eyaletindeki şiddet olaylarını araştırmakla görevlendirilen komisyonun önerilerini dikkate alacaklarını da belirtti.


Komisyon, bölgedeki güvenlik gücü sayısının iki katına çıkarılması ve Müslüman nüfusun daha fazla artmaması için aile planlaması programlarına başvurulması önerisinde bulunmuştu.

Myanmar'da geçen yıl patlak veren şiddet olaylarında 200'e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Myanmar'ın merkezindeki Meikhtila'da mart ayında çıkan ve 3 gün süren olaylardaysa 43 kişi canından olmuştu.

Müslümanlara yönelik şiddet, geçen hafta da başkent Yangon'a 80 kilometre mesafedeki Okkan'a da sıçramış, olaylarda 1 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda cami, ev ve iş yeri zarar görmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 13:05

YORUM EKLE