Mısır'daki gösterilerde 183 gözaltı

Mısır'ın başkenti Kahire ile Giza şehrinde gösteri yasasını ve darbe yönetimini protesto eden 183 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Mısır'daki gösterilerde 183 gözaltı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kahire ve Giza'da izinsiz gösteri yaparak gösteri yasasına muhalefet eden ve bozgunculuk çıkaran 183 kişinin gözaltına alındığı" kaydedildi.

Bu arada, Hüsnü Mübarek yönetimine karşı yapılan ''25 Ocak Devrimi'nin'' sembol isimlerinden Alaa Abdulfettah'ın gözaltı süresi 4 gün uzatıldı. 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, dün gözaltına alınan Abdulfettah hakkında, ''gösteri yasasını ihlal etmek ve gösteri esnasında bir polisin telsizini çalmak'' suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Abdulfettah'ın babası Ahmed Seyful İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Oğlumun tutuklanması, yönetimin, yargıyı kullandığının açık bir delilidir'' dedi. 

Gösterilerde AA muhabiri ve 8 kişi yaralandı

Mısır'da ülke genelinde farklı siyasi kesimlerin katılımıyla düzenlenen darbe karşıtı protestolar sürüyor. Suveyş kentinde yapılan gösterilerde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu bir kişinin ağır yaralandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülke genelinde gösteri yasasına uyulmaması nedeniyle çıkan şiddet olaylarında 8 kişinin yaralandığı kaydedildi. 

Kahire'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki gösterileri takip eden AA kameramanı Ahmed es-Seyyid de diz kapağına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu yaralandı. Seyyid'in durumunun iyi olduğu bildirildi. 

 Öte yandan, Kahire Üniversitesi Öğrenci Birliği, Anayasa Değişiklik Komisyonu'ndan çekilme kararı aldı. 

Öğrenci Birliği'nden yapılan açıklamada, mühendislik fakültesi öğrencisi Muhammed Rıza'nın ölümü kınandı. Anayasa Değişiklik Komisyonu'ndaki temsiliyetin durdurulduğu ifade edilen açıklamada,  Arap ve Mısır üniversiteleri ile yapılması planlanan tüm aktivitelerin de gözaltındaki öğrenciler serbest bırakılana kadar süresiz iptal edildiği belirtildi.

 

 


YORUM EKLE