Malezya yolcu uçağı vuruldu

İçinde 295 kişinin bulunduğu Malezya'ya ait bir yolcu uçağının Rusya-Ukrayna sınırı yakınında düştü. Rusya-Ukrayna birbirini suçladı.

Dünya 18.07.2014, 00:17 18.07.2014, 00:47 Mehmet Berke
Malezya yolcu uçağı vuruldu
Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağı 10 bin metre irtifadayken karadan havaya füze saldırısına uğradı. Rusya Ukrayna sınırı yakınlarında düşen uçakta 280'i yolcu, 15'i müettebat, toplam 295 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a giden yolcu uçağının Rusya sınırına 60 kilometre uzaklıkta düştüğünü açıkladı.

Ukrayna ve Rusya birbirini suçladı. Olay sonra Rusya lideri Putin'le ABD Başkanı Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Malezya Başbakanı Najib Razak, Malezya Havayolları’n ait yolcu uçağının düşmesi haberini alınca şoke olduğunu açıkladı.

Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın bildirdiğine göre, Malezya  Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Rusya sınırından 60 kilometre  uzakta Ukrayna topraklarına düştü. Uçağın içinde 280 yolcu ve 15 mürettebat  olduğu belirtildi.  Uçağın, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada 10 bin metre  yükseklikte Rusya hava sahasına girmeden hemen önce düştüğü kaydedildi. 
 
YOĞUN ÇATIŞMALARIN YAŞANDIĞI BÖLGE

Rus basınında yer alan haberlerde, uçağın Ukrayna ordusu ile  ayrılıkçılar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede düştüğü belirtiliyor. 
 
ABD: MALEZYA UÇAĞI FÜZE İLE VURULDU

ABD istihbarat kaynakları, içinde bulunan 280 yolcu ve 15 mürettebatla, Amsterdam'dan, Kuala Lumpur'a seyir halindeyken Ukrayna-Rusya sınırı yakınlarında düşen Malezya Havayolları'na ait Boeing 777-200 tipi, MH17 sefer sayılı uçağın, yerden fırlatılan bir füze ile vurulduğunu açıkladı. Üst düzey yetkililer de uçağın füze ile vurularak düşürüldüğünü doğruladı. Kaynaklar, füzenin Ukrayna ordusu mu, yoksa Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar tarafından mı vurulduğuna ilişkin açıklama yapmadı. Uluslararası krize yol açan olayın ardından İngiltere, Birleşmis Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı. Konseyin Cuma günü toplanması bekleniyor.


MALEZYA BAŞBAKANI ACİL SORUŞTURMA BAŞLATTI

Malezya Başbakanı Necip Rezak, Ukrayna'da Malezya  Havayollarına ait uçağın düşmesiyle ilgili soruşturma başlatılması talimatı  verdiğini bildirdi.
Rezak, basına yaptığı açıklamada uçağın düşmesine ilişkin haberlerin  kendisine ulaşmasının ardından, olayın derhal soruşturulması talimatı verdiğini  söyledi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin de Twitter hesabından  yaptığı açıklamada, uçağın vurularak düştüğünün teyit edilmediğini belirtti.  Hüseyin, haberleri kontrol ve teyit etmeleri için orduya talimat verdiğini  kaydetti.

Rusya resmi haber ajansı İtar-Tass'ın haberinde Boeing 777 tipi yolcu  uçağının, Rusya sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarına düştüğü  bildirilmişti Haberde uçağın, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada 10  bin metre yükseklikte Rusya hava sahasına girmeden hemen önce düştüğü  belirtilmişti. Rus basınında yer alan haberlerde uçağın roketle vurulmuş  olabileceği ileri sürülmüştü.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gareşenko da Facebook  hesabından yaptığı açıklamada uçağın  uçağın 10 bin metre irtifada uçtuğu sırada  22 bin metre irtifaya kadar giden füzeler atan Buk füze sistemiyle vurulduğunu  yazmıştı.
    Uzmanlar, uçağın uzun menzilli bir füzeyle vurulmuş olması halinde  geride bıraktığı mor ötesi izlerin, ABD tarafından uydu görüntülerine bakılarak  teyit edilebileceğine işaret ediyor.

OBAMA-PUTİN TELEFONLA KONUŞTU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack  Obama'ya Ukrayna'da düşen yolcu uçağıyla ilgili bilgi verdi.
Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Putin ve  Obama'nın telefonda Ukrayna'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği  bildirildi.
Açıklamada, Putin'in, Obama'ya, Malezya Havayollarına ait yolcu  uçağının Ukrayna'da düşmesiyle ilgili bilgi verdiği belirtildi.
Ayrıca görüşmede, Putin'in, Ukrayna'da ön koşulsuz ateşkes  sağlanmasının öneminin üzerinde durarak Rusya'ya gelen sığınmacıların sayısındaki  ciddi artışa vurgu yaptığı kaydedildi. Putin'in, ABD'nin, Rusya'ya yönelik ek  yaptırım kararı almasından ötürü duyduğu hayal kırıklığını Obama'ya ilettiği  ifade edildi.
Öte yandan Putin, Malezya Başbakanı Necip Rezak'a kazada hayatını  kaybedenler için başşağlığı diledi.
Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Rusya  sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarına düştü. Uçakta 280 yolcu ve 15  mürettebat olduğu belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko uluslararası komisyon kurulmasını istedi
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko, Malezya  Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının düşürülmesi olayının  araştırılması için uluslararası komisyon kurulmasını talep etti.

Devlet Başkanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya  göre, Poroşenko, olayın araştırılması için  Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü  uzmanları, Malezya ve Hollanda temsilcilerinin de dahil olduğu uluslararası  araştırma komisyonunun kurulmasını istedi. Poroşenko, Malezya Havayolları'na ait  Boeing 777'nin, son günlerde AN 26 ve Su 25 tipi uçakların ardından düşen üçüncü  uçak olduğunu belirterek, Ukrayna Kara Kuvvetlerinin havadaki unsurlara karşı  ateş etmediğini vurguladı.
Poroşenko, yolcu uçağının teröristler tarafından vurulmuş olduğunun  tahmin edildiğini bildirdi.

Kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen  Poroşenko, olayın aydınlatılması için komisyonun kurulmasına ve arama kurtarma  çalışmalarının yapılması için bakanlar kuruluna talimat verdi. Poroşenko, kazanın  sorumlularının cezasız kalmayacaklarıdan emin olduğunu kaydetti.
 
ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki: "Uçakta herhangi bir  Amerikan vatandaşı olduğunu şu noktada teyit edemem"
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki,  Ukrayna'da düşen Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağında 23 ABD vatandaşı da  bulunduğu haberlerini şuan da teyit edemediklerini bildirdi.

Psaki, günlük basın brifinginde, Rusya sınırından 60 kilometre uzakta  Ukrayna topraklarına düşen Boeing 777 tipi yolcu uçağıyla ilgili soruları da  yanıtladı.

Olayla ilgili gelişmeleri takip ettiklerini belirten Psaki, "Şu anda  uçağın düşmesine neyin neden olduğunu veya bundan kimin sorumlu olduğunu  bilmiyoruz" dedi.

Uçakta 23 Amerikan vatandaşının bulunduğuna yönelik haberlerin  hatırlatılması üzerine ise Psaki, "Uçakta herhangi bir Amerikan vatandaşı  olduğunu şu noktada teyit edemem. Uçağın düşmesi kısa bir süre önce oldu, teyit  etmemize yönelik herhangi bir detaya sahip olduğumuz zaman, bu bilgiyi size  sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE DE BİRBİRİNİ SUÇLADI

Ukrayna'nın askeri opersayonlarının enforrmasyon yetkilisi Dmitri Timçuk, facebook hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uçağın düşmesinden kendilerinin sorumlu olmadığını çünkü bölgede operasyon yürüten Ukrayna güvenlik güçlerinin elinde, uçaksavar füzelerin bulunmadığını söyledi.

Timçuk, bu tür füzelerin bölgedeki Rusya yanlısı silahlı grupların ve Rusya'dan Ukrayna'ya sızan Rus ordusuna bağlı birliklerin elinde olduğunu ifade etti. Ayrılıkçılar ise Ukrayna ordusunu suçladı.

"UÇAĞI UKRAYNA DÜŞÜRDÜ" İDDİASI

Düşen Malezya uçağı ile ilgili bir iddia da Luhansk Halk Cumhuriyeti'nden geldi. Luhansk Halk Cumhuriyeti'nden yapılan açıklamada, "Boeing 777 tipi yolcu uçağının düşüşüne şahit olan görgü tanıkları uçağa Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin saldırı uçağının saldırdığını ifade ettiler. Daha sonra yolcu uçağı havada iki parçaya ayrıldı ve Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin topraklarına düştü. Aynı zamanda Ukrayna saldırı uçağı da Luhansk Halk Cumhuriyeti sınırları içine düştü. Şu anda düşen uçağın arama çalışmaları sürdürülüyor" ifadesi kullanıldı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi: "Uçağın vurulduğu ihtimali üzerinde  duruyoruz"

Ukrayna Güvenlik Konseyi Sözcüsü Andrey Lysenko,  Ukrayna'da düşen Malezya Havayolları'na ait uçağın vurulduğu ihtimali üzerinde  durduklarını söyledi.

Lysenko, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Amsterdam-Kuala Lumpur  seferini yapan uçağın bugün saat 16:00 civarında radardan kaybolduğunu bildirdi.

Lysenko, "Uçağın düşmesi, son günlerde Rusya tarafından atılan roketle  düşürülen Ukrayna ordusuna ait AN-26 ve SU-25 uçaklarından sonra üçüncü  hadisedir. Bu uçağın da vurulduğu ihtimali üzerinde duruyoruz" ifadesini  kullandı.

Ukrayna'nın uçağın düşmesiyle bir ilgisinin olmadığını vurgulayan  Lysenko, "Ukrayna ordusu, hava hedeflerine karşı herhangi bir operasyon  yapmamaktadır" dedi.

Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının Rusya  sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarına düştüğünü bildirilmişti.  Uçakta 280 yolcu ve 15 mürettebat olduğu açıklanmıştı.

Yerel basında çıkan haberlerde, uçağın Ukrayna ordusu ile Rusya  yanlısı ayrılıkçılar arasında yoğun çatışmaların sürdüğü bölgede düştüğü  belirtilmiş, uçağın roketle düşürüldüğü iddialarına yer verilmişti.

THY'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Türk Hava Yolları'nın (THY), Malezya Havayollarına ait  yolcu uçağının Ukrayna'da düşmesinin ardından, olaylar netleşene kadar bu ülke  hava sahasını kullanmayacağı bildirildi.

THY Basın Müşaviri Ali Genç, yaptığı açıklamada,  "Yaşanan hadise henüz çok sıcak olduğu için, olaylar netleşene kadar uçaklarımız  Ukrayna hava sahasını kullanmayacak" dedi.

HOLLANDA'DA BÜYÜK ŞOK

Malezya Havayolları'nın, Ukrayna'nın Rusya sınırına yakın  bölgesinde düşen MH17 sefer sayılı uçağında çok sayıda Hollandalı turistin  bulunduğu belirtildi.

Hollanda televizyonu NOS'a açıklama yapan D-Reizen turizm şirketinin  Yönetim Kurulu Başkanı Will van den Hoogen, bu uçuş için kendilerinden bilet alan  25 kadar yolcu olduğunu belirtti.

Den Hoogen, söz konusu kişilerin hepsinin uçağa binip binmediğini  bilmediklerine değinerek, yolcu yakınlarına yardımcı olmak amacıyla bir telefon  hattını hizmete açtıklarını kaydetti.

Başka bir tur şirketi WTC de 20 ile 30 kadar müşterilerinin uçakta  bulunduğunu açıkladı.

Uçağın kalktığı Amsterdam Schiphol Havaalanı'nda da yolcu yakınlarına  yardımcı olmak amacıyla bir servisin oluşturulduğu aktarıldı. Hollanda Başbakanı  Mark Rutte'nin, olayın ardından AB Zirvesi için bulunduğu Brüksel'den ülkesine  döndüğü bildirildi.

Uçağın düşmesi nedeniyle şoke olduğunu dile getiren Rutte, gelişmeleri  takip etmek için Lahey'e dönmeye karar verdiğini ifade etti. Rutte, Ukrayna  Cumhurbaşkanı'yla görüştüğünü de belirtti.

FÜZEYLE DÜŞÜRÜLEN UÇAKLAR

Amsterdam - Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağı Ukrayna hava sahasında füzeyle vurularak düşürüldü.
Olay sonrası gözler daha önceden yaşanmış benzer olaylara çevrildi.
Yaşanan olaylar yolcu uçaklarının savaş ve çatışmaların yaşandığı bölgelerin hava sahasını kullanırken karşılaştığı tehdidi gösteriyor.

Yakın tarihte uçakların füzeyle vurularak düşürüldüğü olaylar şöyle:

2 Eylül 1998: Angola'da hükümete karşı savaşan Angola'nın Tam Bağımsızlığı İçin Ulusal Birlik (UNITA) örgütü, ülkenin kuzeydoğusunda Antonov-26 tipi askeri kargo uçağını düşürdü, uçaktaki 24 kişi öldü.

21 Eylül 1993: Gürcistan yönetimine karşı savaşan Abhaz ayrılıkçıların bulunduğu, Suhumi bölgesi açıklarındaki bir tekneden ateşlenen ısıya duyarlı füze, Tu-134 tipi uçağı vurdu. Uçaktaki 25 kişi ölürken, saldırıyı üstlenen olmadı.

22 Eylül 1993: Gürcistan'ın başkenti Tiflis'ten Gürcü askerleri taşıyan Tu-154 uçağı, Suhumi havaalanına inerken düşürüldü, çok sayıda kişinin öldüğü olayın sorumluluğunu Abhaz ayrılıkçılar üstlendi.

3 Temmuz 1988: İran Havayolları'na ait A-300 yolcu uçağı, Basra Körfezi'ndeki ABD savaş gemisi Vincennes'den fırlatılan füzeyle düşürüldü, uçaktaki 290 kişi öldü. Yolcu uçağının yanlışlıkla taarruz uçağı olarak tanımlandığı iddia edildi.

16 Ağustos 1986: Sudan Havayolları'na ait uçak Sudan'ın Malakal kentinden kalktıktan kısa süre sonra hükümete karşı savaşan militanların fırlattığı yerden havaya füzeyle düşürüldü, uçaktaki 60 yolcu öldü.

20 Şubat 1986: Irak savaş uçakları, İran'ın başkenti Tahran'dan Ahvaz'a giden İran Havayolları'na ait uçağa saldırdı, havada infilak eden uçaktaki 49 kişi öldü.

4 Eylül 1985: Afganistan Havayolları'na ait AN-24 uçağı Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinden havalandıktan kısa süre sonra füzeyle vuruldu, uçaktaki 52 kişi öldü.

8 Kasım 1983: Angola'nın Lubango kentinden kalkan Boeing 737 tipi uçak kısa süre sonra yere çakıldı, uçaktaki 130 kişi öldü. UNITA, uçağı bir füzeyle vurduğunu iddia ederken, hükümet uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü savundu.

1 Eylül 1983: Kore Havayolları'na ait Boeing 747 tipi uçak, Sahalin Adası yakınında Sovyet hava sahasında uçtuktan sonra Sovyet uçağı tarafından düşürüldü, uçaktaki 269 kişi öldü.

3 Mayıs 1982: İki İran savaş uçağı Kıbrıs Rum kesiminden İran'ın başkenti Tahran'a uçan Cezayir'e ait uçağa saldırdı, aralarında Cezayir Dışişleri Bakanı'nın da bulunduğu uçaktaki 14 kişi öldü.

12 Şubat 1979: Zimbabve'de Kariba'dan havalandıktan sonra hükümete karşı mücadele veren militanlar tarafından düşürülen uçaktaki48 kişi öldü.

20 Nisan 1978: Fransa'nın başkenti Paris'ten Güney Kore'nin başkenti Seul'a giden Kore Havayolları'na ait Boeing 707 tipi uçak yörüngesinden saptı ve Sovyetler Birliği'nde bir Sovyet savaş uçağı tarafından öne kesildi. Savaş uçağının ateş açmasıyla basınç kaybı meydana gelen uçak buz tutmuş göle zorunlu iniş yaptı, iki yolcu öldü,13 kişi yaralandı.

21 Şubat 1973: İsrail savaş uçakları yere inmeye zorladığı Libya Havayolları'na ait uçağa ateş açtı, isabet alarak Sina Çölü'ne düşen uçaktaki 106 kişi öldü.

27 Temmuz 1955: İsrail havayolları El Al'ın Paris-Tel Aviv seferini yapan uçağı, uçuşa yasak Bulgaristan hava sahasına girdikten sonra bir füzeyle düşürüldü, uçaktaki 58 kişi öldü.

HABER İÇİN TIKLA!


Yorumlar (1)
erkaan16 7 yıl önce
kesin işin içinde tayipte vardır....
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 02 Mart 2021
İmsak 06:06
Güneş 07:30
Öğle 13:21
İkindi 16:29
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20