Laurent Fabius: Suriye'nin saldırısı barışa ciddi bir tehdit

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Akçakale saldırısının barışa ve uluslararası güvenliğe ciddi bir tehdit olduğunu belirtti.

Laurent Fabius: Suriye'nin saldırısı barışa ciddi bir tehdit

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Akçakale saldırısının barışa ve uluslararası güvenliğe ciddi bir tehdit olduğunu belirterek, "Bu tür eylemler vakit geçirmeden sonlandırılmalı." dedi. BM Güvenlik Konseyi'ne çağrı yapan Fabius, saldırının kınanarak Suriye'ye hızlı ve güçlü bir cevap verilmesini istedi. 

Yazılı açıklama yapan Bakan Fabius, Akçakale'de 5 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı şiddetle kınayarak Fransa hükümeti adına ölenlerin ailelerine ve Türk halkına başsağlığı diledi. 

Uluslararası toplumun, Suriye rejiminin hem ülke içinde hem de sınırları dışında şiddet uygulamayı sürdürmesini kabul edemeyeceğini belirten Fabius, "Bu, derhal durdurulmalıdır." dedi. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşerek Fransa'nın desteğini vurguladığını belirten Fabius, "BM ve NATO'daki istişareler devam ediyor. Diğer ülkelerle birlikte Fransa da Türkiye'nin yanında." ifadelerini kullandı. Fabius, Başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere uluslararası toplumun Suriye'ye hızlı ve güçlü bir cevap vermesini arzu ve talep ettiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 14:08

YORUM EKLE