Kötü kokular gelince ortaya çıktı!

Gazze'de son durum... İsrail 72 saatlik ateşkes kararını topçu ateşi başlatarak bozdu... Hamas saldırıya karşılık verdi...

Dünya 01.08.2014, 17:41 01.08.2014, 21:08
Kötü kokular gelince ortaya çıktı!

İsrail kendi ilan ettiği ateşkesi bile bozdu, 3 saat sonra BM'ye ateşkesi bitirdiği bildirdi. Dünya ise bu kez Huzaa'daki katliamın görüntüleri ile sarsıldı, İsrail askerleri tek kurşunla başlarından vurarak katliam yaptı.  Hamas ise bir İsrail subayı kaçırdığını açıkladı. 

İSRAİL ORDUSUNDAN ATEŞKES AÇIKLAMASI

BM ve ABD'nin bugün saat 08:00'da başlayan 72 saatlik ateşkes çağrısını kabul ettiğini açıklayan İsrail, Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesine topçu ateşi başlatarak ateşkesi bozmuştu... İsrail'den ateşkesle ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Kanal-10 televizyonu, İsrail'in Hamas'ı "ateşkesi ihlalle" suçlayarak, bu nedenle ateşkesin başlamasından 3 saat sonra bunu sona erdirdiğini, BM'ye bildirdiğini duyurdu.

HUZAA'DA TOPLU KATLİAM

İsrail’in dün gece boşalttığı Han Yunus’a bağlı Huzaa semtinde birçok evde İsrail askerleri tarafından yakın mesafede kafasına ateş edilerek topluca katledilmiş Filistinlilerin cesetleri bulundu. 

Huzaa semti İsrail’in karadan başlattığı saldırıda özel kuvvetlerinin girdiği ilk bölge. 7 Temmuz’da başlayan saldırıda ilk olarak havadan bombalanan semt İsrail özel kuvvetleri tarafından 10 gün boyunca tüm ambulans ve kurtarma ekiplerinin girişine kapatıldı.

Filistinliler banyo ve odalarda yakın mesafeden katledildi...

Burada yaşayan ailelerin çoğu bombalamaların başlaması üzerine Gazze’nin iç bölgelerinde okul ve benzeri binalara sığındı. Kalanlara ne olduğu ise İsrail askerleri bölgeden çekildikten sonra ortaya çıktı.
Yıkılan binaların enkazında akraba ve yakınlarını arayan Filistinliler bazı evlerden kötü kokuların gelmesi üzerine buralara girdi. Evlerdeki manzara tam anlamıyla korkunç. Banyo ve odalar yakın mesafeden kafalarına ateş edilerek katledilen Filistinlilerle dolu.

Uzun süre önce öldürülen sivillerin cesetleri çürümüş. Semtte evlerine dönen birçok kişi aynı durumun başka evlerde de bulunduğunu söyledi. Fakat Sınırda bulunan İsrail keskin nişancıları Al Jazeera ekibinin buralara girmesine imkan vermedi.

Bugün sabah saatlerin de çekilen bu görüntülerin ardından İsrail ordusu bu bölgeye tekrar saldırdı. Evlerinin durumunu göremeyen sivil Filistinliler bölgeyi tekrar terk etmek zorunda kaldı.

Öldürülen birçok Filistinlinin cesedi ya enkazın altında olduğu için veya girilmesi imkansız noktalarda olduğu için hala kaldırılmayı bekliyor.

HAMAS İSRAİL ASKERİNİ KAÇIRDI

Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, sabah saatlerinden açıklanan ateşkesten önce, 1 İsrailli subayı kaçırdıklarını bildirdi.

İsrail ordusu: "Bir askerimiz kaçırıldı"

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada da İsrail askerlerinin saat 09.30'da Hamas'a ait bir tünelin devre dışı bırakılması esnasında saldırıya uğradığı belirtilerek "İlk belirlemelere göre olay sırasında bir İsrail askeri teröristler tarafından kaçırıldı" ifadesi kullanıldı.


GAZZE'DE YIKIMIN HARİTASI

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, 330'u çocuk ve 170'i kadın, bin 458 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılarda 2 bin 510'u çocuk, bin 630'u kadın, 8 bin 375 kişi yaralandı.

Saldırılarda şimdiye kadar, 5 bin 238 evin tamamen yıkıldığı, 30 bin 50 konutun hasar gördüğü, 4 bin 374'ünün de "oturulamaz durumda" bildirildi. Aralıksız devam eden saldırılarda, Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı İsmail Heniye'nin de aralarında bulunduğı 6'sı üst düzey, 12 Hamas yetkilisinin evi de vuruldu.

FİLİSTİN BÜYÜK GÖSTERİLERE HAZIRLANIYOR

Kudüs ve Batı Şeria'da cuma namazı sonrası İsrail'in Gazze'deki katliamını protesto etmek için büyük gösteri çağrısı yapılıyor. İsrail polisi Kudüs'te 50 yaşın altındakilerin Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı.

Doğu Kudüs'ün yanı sıra Batı Şeria'nın Ramallah, Beyt Lahim, Nablus ve El Halil kentlerinde de cuma namazı sonrası protesto çağrıları yapıldı.

İsrail Polisi Yabancı Basın sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından Kudüs'te cuma namazı öncesi İsrail polisi yoğun güvenlik önlemleri aldığını ve Eski Kudüs'te herhangi bir olayı önlemek için ek polisler görevlendirildiğini söyledi.

İsrail polisi cuma namazında Mescid-i Aksa'ya giriş için yaş sınırı koydu ve 50 yaşında üstündeki erkekler dışında tüm Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı. İsrail ordusu da Kudüs'e giden tüm yolları kapatıyor.

Ramallah'la Kudüs arasında bulunan Kalendiye askeri kontrol noktasına İsrail çok sayıda asker sevk etti. Bu gölgede gece boyu çatışmalar yaşanmıştı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlenen gösterinin amacı Ramallah'tan Kudüs'e gitmekti.

HAMAS 3. İNTİFADA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Geçtiğimiz hafta Kadir Gecesi öncesi açıklama yapan Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "Batı Şeria'daki halkımızı kitlesel intifadaya çağırıyoruz" demişti.

Berhum, "Batı Şeria'daki halkımızı, Gazze'de hakiki ve fiili bir zafer elde edilmesi için kitlesel bir intifadaya ve İsrail düşmanıyla her türlü çarpışmaya çağırıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Hamas'ın çağrısının ardından cuma namazının ardından düzenlenen protesto gösterilerine polisin müdahalesi sonucu en az 6 Filistinli hayatını kaybetmiş, çok sayıda gösterici yaralanmıştı.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akleh, “İsrail ordusu belki de şimdiye kadar hiçbir protestoya karşı bu kadar şiddet kullanmadı. Gerçek mermilerle Filistinlilere ateş açıyor” demişti.

Gazze'ye saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail ordusu protestolara müdahalelerde de gerçek mermi kullanmaktan çekinmiyor.

MUHABİRE CANLI YAYINDA ROKET ŞOKU

Gazze'de canlı yayına hazırlandığı sırada çok yakınından geçen roketle kendini yere atan muhabir dehşete düştü.

İSRAİL ÖZÜRLÜ ÇOCUKLARIN KALDIĞI KİLİSEYİ BOMBALADI

İsrail Gazze'de, Arjantinli papaz ve rahibelerin işlettiği yaşlılar ve özürlü çocuklara hizmet veren kiliseyi bombaladı.

CAN KAYBI YOK, EV VE OKUL TAHRİP OLDU

Arjantin'de çıkan Clarin gazetesi, kilisenin İsrail bombardımanında vurulması sonucu rahibelerin kaldığı ev, okul ve büronun tahrip olduğu ancak can kaybı veya yaralanma meydana gelmediğini duyurdu.

PAPAZ HERNANDEZ KİLİSEYİ TAHLİYE ETMEYİ KABUL ETMEDİ

Jorge Hernandez adlı papaz yönetimindeki kiliseye ait tesisin 30 özürlü çocuk ile 9 yaşlıya bakım sağladığı belirtilen haberde, Hernandez'in saldırılara karşın kiliseyi tahliye etmeyi kabul etmediği kaydedildi.

ARJANTİN İSRAİL'İ UYARDI: SORUMLU SİZSİNİZ

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner tesisin vurulduğu haberinin basında yer almasının ardından yaptığı açıklamada, Hernandez ile bakımı altındaki kişilerin güvenliğinden İsrail'in sorumlu olduğu uyarısında bulundu. Kirchner Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu kişilerin durumunda meydana gelecek kötüleşmenin iki ülke ilişkileri açısından ciddi sonuçları olacaktır" ifadesini kullandı.

ARJANTİN BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI

Kirchner'in açıklaması, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman'ın, Arjantin'in İsrail Büyükelçisi Dorit Shavit'in bilgilendirme amaçlı olarak ülkeye çağrıldığına ilişkin yayımladığı bildiriden hemen sonra geldi.

Bildiride Shavit'in, Arjantin hükümetinin İsrail saldırılarında sivillerin öldürülmesine karşı olduğu konusunda bilgilendirilmek ve İsrail'in Gazze'deki Arjantin vatandaşlarının korunmasında sorumluluğu bulunduğunu vurgalamak amacıyla çağırıldığı bildirilmişti.

Timerman yayımladığı bildiride ayrıca İsrail hükümetinin Arjantinli papaz Hernandez'in yönetimindeki kilise bölgesine yeterli miktarda gıda malzemesi, su ve elektrik sağlanmasını da garanti altına almak zorunda olduğu belirtilmişti.

3 SAAT İÇİNDE KATLİAM YAPTI

Refah kentine saldırılarını yoğunlaştıran İsrail ordusu ateşkesi bozmasının ardından 3 saat içinde öldürdüğü Filistinli sayısı 30'a yükseldi.

Saldırının ardından Hamas ateşkesi bozan İsrail'e karşılık olarak İsrail'e roket fırlattı.
İsrail, Dahduh, İsrail'in Refah ve Cuhur El-Dik bölgelerinde topçu ateşleri gerçekleştirdi. Cebel El-Ras bölgesinde ise hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

ÖLENLERİN SAYISI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana ölenlerin sayısı 1447'ye, yaralananların sayısı ise 8 bine yükseldi.

Yaralıların çoğunun durumu ciddi. Bir çok yaralı ise ailesinin tamamını kaybetmiş durumda.

İsrail'in saldırıları 26 gündür devam ediyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılar, zaman zaman varıldığı açıklanan ateşkese rağmen 26 gündür devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, 330'u çocuk ve 170'i kadın, bin 458 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılarda 2 bin 510'u çocuk, bin 630'u kadın, 8 bin 375 kişi yaralandı.

Saldırılarda şimdiye kadar, 5 bin 238 evin tamamen yıkıldığı, 30 bin 50 konutun hasar gördüğü, 4 bin 374'ünün de "oturulamaz durumda" bildirildi. Aralıksız devam eden saldırılarda, Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı İsmail Heniye'nin de aralarında bulunduğı 6'sı üst düzey, 12 Hamas yetkilisinin evi de vuruldu.

HABER İÇİN TIKLA


Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 01 Mart 2021
İmsak 06:07
Güneş 07:32
Öğle 13:21
İkindi 16:28
Akşam 19:01
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Ankara Keçiörengücü 24 39
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20