Katliamlar farklı bir biçimde devam ediyor

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, ''Irak'taki Türkmen coğrafyasında geçmişte yapılan katliamlar, şimdi farklı bir biçimde devam ediyor'' dedi.

Katliamlar farklı bir biçimde devam ediyor
ERBİL - Emrah Yorulmaz

Salihi, son günlerde Türkmenlere yönelik suikast ve bombalı saldırılar ile Irak'taki hükümet karşıtı gösterileri AA muhabirine değerlendirdi.

Türkmenlerin 1920'den beri iktidara gelen rejimlerin zulmüne maruz kaldığını ifade eden Salihi, katliamların en büyüğünün Saddam Hüseyin tarafından 1991'de Altunköprü'de gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkmen nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerde çok sayıda bombalı saldırı düzenlendiğine dikkati çeken Salihi, ''Türkmenler milli kimliklerini korudukları için bu tür saldırılara maruz kaldı. Ama ne yazık ki demokrasinin geldiği yeni Irak'ta da bu haksızlıklar devam ediyor'' diye konuştu.

Türkmenlere özel statü

Irak ordusu ile Peşmerge güçlerinin Türkmen coğrafyasında karşı karşıya gelmesini komplo olarak nitelendiren Salihi, ''Irak şu an büyük bir krizden geçiyor. Bu krizden Türkmenler büyük zarar görüyor. Irak için çözüm, federal hükümetlerin olmasıdır. Kerkük ve Tuzhurmatu'ya özel statü verilmelidir'' şeklinde konuştu.

Cuma gösterilerini düzenleyen eylemcilerin taleplerine hükümetin kulak vermesi gerektiğini belirten Erşat Salihi, ''Göstericiler kanunlara uygun biçimde eylem yapıyor. Hükümetin eylemcileri dikkate alması lazım aksi takdirde Irak bölünür'' iddiasında bulundu.

YORUM EKLE